2020 legyen a magyar összetartozás éve (Frissült)

Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma

2019. március 9., 11:42 , 946. szám

Március 8-án tartotta budapesti plenáris ülését a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma (KMKF), amely zárónyilatkozatában felkéri az Országgyűlést és a magyar kormányt, hogy a 2020-as esztendőt nyilvánítsa a nemzeti összetartozás évének, továbbá a nemzetrészek szolidaritást vállaltak az oktatási rendszeréért és nyelvi jogaiért küzdő kárpátaljai magyarsággal.

A tanácskozáson Kárpátalját Barta József, a Kárpátaljai Megyei Tanács első elnökhelyettese, valamint Gulácsy Géza és Péter Csaba megyei képviselők képviselték.

Lapunknak Gulácsy Géza elmondta, hogy a fórumon minden régió képviselői beszámoltak saját nemzetrészük aktuális helyzetéről, az őket sújtó nehézségekről. A résztvevők felkérték a magyar kormányt és az Országgyűlést, hozzák meg a hatáskörükbe tartozó mindazon döntéseket, amelyek lehetővé teszik, hogy a nemzet méltóképpen emlékezhessen a trianoni tragédiára, és nyilvánítsa 2020-at a magyar összetartozás évének.

A zárónyilatkozatban a KMKF leszögezte, elfogadhatatlannak, az európai értékekkel összeegyeztethetetlennek tartja a nemzeti kisebbségek szerzett jogainak korlátozását. Kifejezi, hogy a magyar nemzetrészek szolidaritást vállalnak a jogsértést elszenvedő, anyanyelvéhez és a hosszú hagyományokra visszatekintő anyanyelvű oktatási rendszeréhez ragaszkodó kárpátaljai magyarsággal. Felkéri a magyar kormányt, hogy minden rendelkezésére álló eszközzel lépjen fel a Kárpát-medencei magyarság oktatási és nyelvhasználati jogainak védelmében.

A dokumentum szerint a KMKF megerősíti meggyőződését, hogy a Kárpát-medencei magyar közösségek megmaradásának és gyarapodásának záloga a lehető legszélesebb körű önrendelkezés kivívása.

A zárónyilatkozatban rögzítették: a KMKF tagszervezetei üdvözlik, hogy Magyarország kormánya 2019-et a külhoni magyar gyermekek évének nyilvánította. A fórum a nemzet megmaradása és gyarapodása szempontjából rendkívül fontosnak tartja a magyar kormány által bejelentett, a gyermekvállalást ösztönző családtámogatási intézkedéseket, és kéri a magyar nemzetpolitika illetékeseit, vizsgálják meg a program kiterjesztésének lehetőségét a külhoni magyar közösségekre.

Kitértek arra is: egy erős Kárpát-medencei EP-képviselet napirenden tudja tartani Brüsszelben a Kárpát-medencei magyar közösségek számára fontos témákat. A KMKF egyöntetű támogatásáról biztosítja a Nemzeti Kisebbségvédelmi Kezdeményezés (Minority Safe­Pack) elnevezésű európai polgári kezdeményezést, amely a nemzeti kisebbségek védelme európai uniós keretének megteremtését kívánja elősegíteni. A kezdeményezés csakis egy erős Kárpát-medencei magyar összefogással lehet sikeres.

A külhoni magyar képviselők örömmel fogadták, hogy folytatódik a Kárpát-medencei óvodafejlesztési program, valamint üdvözölték Ferenc pápa júniusi csíksomlyói látogatását.

dózsa