Ülésezett a MÁÉRT oktatási, kulturális, demográfiai és ifjúsági szakbizottsága

2019. november 6., 14:00

Budapesten ülésezett kedden a Magyar Állandó Értekezlet (MÁÉRT) oktatási, kulturális, demográfiai és ifjúsági szakbizottsága.

Az eseményen Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának miniszterhelyettese köszöntötte a résztvevőket, aki kiemelte: a szakbizottsági ülés célja, hogy területenként értékelje az elmúlt időszak külhoni magyarság szempontjából legfontosabb eseményeit.  Nyitó előadásában Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára elmondta: az ülés előkészíti az év legnagyobb nemzetpolitikai fóruma, a Magyar Állandó Értekezlet (MÁÉRT) november 15-i plenáris ülését. Az államtitkár hangsúlyozta: a nemzetpolitikában a fő cél továbbra is az identitáserősítés, a családok támogatása és a gazdaságfejlesztés. Hozzátette: mára egységes oktatási és kulturális térről, megújuló Kárpát-medencéről beszélhetünk, hisz az elmúlt év során is sikeres programok sora és fejlesztések százai valósultak meg a külhoni magyar területeken. A legfontosabb programok között emelte ki a 2019 a külhoni magyar gyerekek éve, a Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Program, a Határtalanul! Program eredményeit, valamint a testvértelepülési kapcsolatok fontosságát és a sportfejlesztések identitáserősítő szerepét.

Földváry Gábor, a Miniszterelnökség örökségvédelmi ügyekkel kapcsolatos feladatok koordinálásáért felelős miniszteri biztosa hangsúlyozta: az évről évre nagyobb költségvetéssel megvalósuló Rómer Flóris Terv keretében számtalan külhoni magyar, elsősorban egyházi műemléket sikerült felkutatni és restaurálni. A Rómer Flóris Terv mellett megvalósuló egyik legfontosabb projektként említett a felvidéki Borsi kastély, II. Rákóczi Ferenc fejedelem szülőházának felújítását, amely a magyar kormány több mint 2 milliárd Ft-os támogatásával valósul meg. Hozzátette: szeretnék, ha a kastély – amely interaktív kiállítással, rendezvény- és konferenciaközponttal is kiegészül – valódi Rákóczi-zarándokhellyé válna a jövőben.Fekete Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára elmondta: a kultúráért felelős államtitkárság fontosnak tartja, hogy minél több magyarországi programot kiterjesszen a határon túlra is. A legfontosabb, külhoniakat is érintő programok között említette a határon túli mikroközösség támogatását célzó Csoóri Sándor Programot, a kisgyermekes külhoni családokat megszólító Közénk tartozol! programot, valamint a helytörténeti kutatásokra fókuszáló Hétköznapi hősök projektet.

Beneda Attila, az Emberi Erőforrások Minisztériumának családpolitikáért felelős helyettes államtitkára előadásában hangsúlyozta: a családbarát fordulat legfontosabb célja a belső erőforrásokra támaszkodó, gyarapodó magyarság (magyar modell), a felelős gyermekvállalás támogatása, valamint a gyermekvállalási kedv ösztönzése. Hangsúlyozta: 2010 óta folyamatosan bővíti a kormány a családtámogatásokat, 2010-hez képest kétszeresére emelkedett a családok támogatása, amelyből több elem – így az anyasági támogatás és a babakötvény – már a külhoni magyarság számára is elérhető. Hozzátette: a 2020-as költségvetés is a családokról és a biztonságról szól.

(kulhonimagyarok.hu)