Elesett katonák családtagjait fogadták az ungvári magyar főkonzulátuson

Pótolhatatlan a veszteség

2022. november 12., 09:03 , 1134. szám

A csapi Literáti Sándor és a téglási Bobik Román az utóbbi időszakban esett el a fronton, mindketten az orosz–ukrán háború áldozatai. Hozzátartozóik november 11-én Magyarország Ungvári Főkonzulátusának épületében kisebb anyagi támogatást vehettek át a magyar külképviselet diplomatáitól.

Kuti László konzul tudósítónknak elmondta, hogy a külképviselet a háború minden magyar és magyar kötődésű áldozata családjának igyekszik segítségére sietni egy szerény anyagi támogatással. „Az elmúlt időben elég sokszor kellett ilyen eseményen részt vennünk, amikor a háborúban elhunyt magyar katonák hozzátartozóinak adtunk át egy kis támogatást. A program, amelynek keretében ezt a támogatást átadtuk, azt célozza, hogy egy kicsit segítsünk a nagyon nehéz helyzetbe került családokon. Azt is kézzelfoghatóvá szeretnénk tenni, hogy Magyarország a nehéz helyzetben is kiáll a kárpátaljai magyarok mellett. Nagyon jól tudjuk, hogy ezek a katonák Ukrajna lojális állampolgárai voltak, de ugyanakkor mindannyiunkért, Kárpátalja jövőjéért is harcoltak, azért az álomért, hogy ebben az országban, itt, szülőföldjükön boldogan élhessenek, kiteljesíthessék nyelvi kötődésüket. Szeretnénk, hogyha mielőbb bekövetkezne egy olyan béke, amikor az ő álmuk megvalósul, és a kárpátaljai magyarság békében, biztonságban élhet saját szülőföldjén, építheti jövőjét, kultúráját.”

Literáti Sándor édesanyját és húgát Albertné Simon Edina és Kuti László konzulok fogadták együttérzéssel az ungvári magyar külképviseleten. A gyászoló édesanya elmondta, hogy fia szerződéses katonaként esett el, október 24-én, Csapon temették katonai tiszteletadással. Sándor korábban határőrként teljesített szolgálatot a csapi határátkelőhelyen, majd 2014-től két hosszabb időszakot is eltöltött a kelet-ukrajnai harci övezetben. Nemrég 10 napig volt itthon, Csapon ünnepelte 45. születésnapját. Akkor megígérte a fiának, hogy hamarosan hazajön a háborúból, de sajnos, ezt az ígéretét nem tudta teljesíteni.

Literáti Sándor testvére, Literáti Tetyana ismert ungvári újságíró, helytörténész, akinek a nevéhez fűződik az Elveszett Ungvár című, magyar fordításban lapunk hasábjain is megjelent cikksorozat, amelyben Ungvár feledésbe merült múltját tárja az ukrán és a magyar olvasók elé. A cikksorozat könyv formában is megjelent.

A 30 éves, apai ágon magyar származású Bobik Román a Csappal szomszédos Téglás községben született és a Szürtei Középiskolában érettségizett. Hárman voltak testvérek, mindhárman bevonultak a hadseregbe. Román életét áldozta a harcokban, lánytestvére szintén katonaként szolgál a fronton, fiútestvére vette át Kuti László konzultól az anyagi támogatást, aki sebesülése miatt van itthon.

dózsa