KMKSZ-közgyűlés Borzsován ‒ összetartás és tervek
A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) Borzsovai Alapszervezete február 7-én tartotta meg éves közgyűlését, amelyen a résztvevők áttekintették az elmúlt év eseményeit, valamint megvitatták a közösség előtt álló kihívásokat és terveket. Az alapszervezet jelenlegi létszáma 200 fő, és a közgyűlésen szép számban megjelent tagok jól mutatják a közösség összetartását és elkötelezettségét. A találkozón szó esett fejlesztésekről, támogatásokról, valamint a vezetőségi változásokról is. Az esemény nemcsak a közös visszatekintésről, hanem a jövőbeli célok kijelöléséről is szólt, miközben a résztvevők egy emberként fejezték ki reményüket a békés jövő iránt.
Az esemény a hagyományokhoz híven a Himnusz közös eléneklésével vette kezdetét. Ezután Seder Ilona, a KMKSZ Borzsovai Alapszervezetének elnöke beszámolójában összefoglalta az elmúlt év történéseit, eredményeit és nehézségeit. Kiemelte, hogy a 2024-es évben a háború árnyéka továbbra is rányomta bélyegét a közösség életére, sok család kényszerült elhagyni szülőföldjét, és számos kárpátaljai magyar férfi áldozta életét a fronton. A közgyűlés egyperces néma főhajtással emlékezett meg a háborúban elesettekről.
Az elnök asszony beszámolójában megköszönte mindazok munkáját, akik a nehézségek ellenére is aktívan részt vettek a közösségi események szervezésében. Kiemelte, hogy 2024-ben ugyan nem voltak nagyszabású rendezvények, de megtartották a hagyományos szüreti délutánt és a karácsonyi ünnepséget, amelyekért köszönetét fejezte ki Bántó Irén klubvezetőnek és Kovács István koreográfusnak, akik foglalkoznak az itthon maradt gyerekekkel. Mindezek mellett az alapszervezet a helyi református egyházzal közösen a sztálini lágerekbe elhurcoltakról is megemlékezett.
A közösség bízik a jövőben. „Remélem, hogy ha vége lesz a háborúnak, akik elköltöztek, visszatérnek Borzsovára, és akkor újra növekvő tendenciáról tudunk beszámolni” – hangsúlyozta Seder Ilona. Hozzátette, bíznak abban, hogy a családok visszatérnek, és ismét gyerekzsivajtól lesz hangos az óvoda és az iskola.
A szervezet pénzügyi helyzetéről Hauptman Viktória, az Ellenőrző Bizottság elnöke számolt be. Elmondása szerint a tagsági díjakból befolyt összeg egy részét a területi és járási szervezethez továbbították, a fennmaradó összeget pedig helyi célokra fordították. A közgyűlés egyhangúlag elfogadta a pénzügyi beszámolót.
A továbbiakban szó esett arról, hogy a KMKSZ által nyújtott támogatásokból Borzsova lakossága is részesült. Oktatási-nevelési támogatást 105 gyermek kapott, illetve az egészségügyi, valamint az iskolai és óvodai dolgozók számára is biztosítottak támogatásokat. Egészségügyi támogatásban két személy részesült. „Mindannyiunk nevében köszönöm a magyar kormánynak azt a sok segítséget, amit az itteni magyaroknak nyújt” – emelte ki az alapszervezet elnöke.
A 2025-ös évre vonatkozó terveket illetően az alapszervezet szándékai között szerepel a már hagyományként elismert Lecsófesztivál vagy a lecsófőző verseny megrendezése, anyák napi és gyermeknapi program szervezése, valamint egy közös megemlékezés Szent István királyról és az államalapításról.
A jövőbeni tervek ismertetését követően Sin József, a KMKSZ alelnöke és a Beregszászi Középszintű Szervezet elnöke vette át a szót. Ő a régió fejlesztéseiről és a közösséget érintő támogatásokról számolt be. Beszédében kitért a Mathias Corvinus Collegium Beregszászi Képzési Központjának megnyitására, ahol a helyi fiatalok hasznos tudással gazdagodnak. Beszámolt arról is, hogy teljes egészében működőképes lett a tiszacsomai Árpád Vezér Látogatóközpont és Lovarda, amely kulturális programokkal várja az érdeklődőket.
Kiemelte, hogy a magyar kormány jelentős pénzügyi támogatásokat nyújtott az oktatás és az egészségügy területén. Több ezer kárpátaljai magyar részesült egészségügyi és szociális támogatásban, valamint folytatódott a jogsegélyszolgálat működése, amely a közösség érdekeit hivatott védeni.
Sin József beszédét követően Seder Ilona arról tájékoztatta a jelenlévőket, hogy személyes okok miatt leköszönni kényszerül az elnöki pozícióról. Utódjaként Máté Jánost, Borzsova település elöljáróját és járási képviselőt javasolta a megbízott elnöki poszt betöltésére, ami egy évre, a következő tisztújításig szól. A jelenlévők egyöntetű szavazással erősítették meg a javaslatot, így a Borzsovai Alapszervezet elnökének szerepét a továbbiakban Máté János tölti be.
A közgyűlés végén lehetőség nyílt arra, hogy a résztvevők feltegyék kérdéseiket, elmondják javaslataikat. A legfőbb kívánság, amely mindenkit foglalkoztat, a béke és a munkahelyteremtés volt. Seder Ilona a közgyűlést a következő gondolattal zárta: „Imádkozzunk a háború végéért, legyen béke mihamarabb. Isten áldja meg a magyart!”
KV