A kárpátaljai magyarság jogainak rendezéséről egyeztetett az ukrán és a magyar külügyminiszter
A kárpátaljai magyarság képviselőinek bevonásával megkezdődnek a magyar–ukrán szakértői szintű egyeztetések a kárpátaljai magyar közösség jogainak rendezése érdekében – jelentette be az MTI szerint Orbán Anita külügyminiszter hétfőn Facebook-bejegyzésében azt követően, hogy a hét végén erről állapodott meg Andrij Szibiha ukrán külügyminiszterrel telefonon keresztüli egyeztetésükön.
A magyar diplomácia vezetője közölte: mindkét fél kijelölte a tárgyalódelegációkat, amelyek első alkalommal online formában egyeztetnek. Már kedden (május 19-én – a szerk.) kezdetüket veszik azok a megbeszélések, amelyek fontos alapot teremthetnek a kisebbségi jogok mielőbbi, megnyugtató rendezéséhez – fűzte hozzá.
„Bízom benne, hogy a párbeszéd konstruktív és eredményes lesz, és a tárgyalások rövid időn belül kézzelfogható előrelépést hoznak a kárpátaljai magyar közösség számára. A delegációknak ehhez sok sikert és eredményes munkát kívánok” – fogalmazott Orbán Anita.
Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter a tárca hivatalos honlapján számolt be arról, hogy a hétvégén „konstruktív és tartalmas telefonbeszélgetést” folytatott Orbán Anitával, Magyarország külügyminiszterével.
Andrij Szibiha megköszönte kollégájának a magyar kormány „elvi és gyors reagálását” a legutóbbi Ukrajna ellen végrehajtott orosz csapásokra és megerősítette, országa készen áll arra, hogy haladéktalanul új, kölcsönösen előnyös lapot nyisson az ukrán–magyar kapcsolatokban.
„Készek vagyunk együttműködni Magyarország új kormányával a kétoldalú napirendünkön szereplő valamennyi kérdésben, többek között a nemzeti kisebbségek ügyében is annak érdekében, hogy helyreállítsuk a bizalmat és a jószomszédi kapcsolatokat országaink között”– fogalmazott Szibiha.
Az ukrán külügyi tárca vezetőjének tájékoztatása szerint még ezen a héten megrendezik az ukrán–magyar szakértői konzultációk következő fordulóját, hogy „gyakorlati és hatékony megoldásokat találjunk a Kárpátalja megyei magyar kisebbségre vonatkozóan, amelyek hasznosak lesznek mindkét ország és a kétoldalú kapcsolataink számára”.
„Célunk az európai szabványoknak és gyakorlatoknak való megfelelés biztosítása” – tette hozzá.
Andrij Szibiha közlése szerint a telefonbeszélgetés során felvetette, hogyan lehet mihamarabb Ukrajna az Európai Unió tagja, és megerősítette, hogy országa készen áll a tárgyalási klaszterek mielőbbi megnyitására.
Ugyancsak hétfőn Magyar Péter miniszterelnök Facebook-oldalán közölte: a kormányülés megkezdése előtt telefonon tájékoztatta António Costát, az Európai Tanács elnökét, hogy technikai szintű egyeztetést kezdtek az ukrán féllel a kárpátaljai magyar kisebbség nyelvi, oktatási és kulturális jogainak mielőbbi törvényi garantálása érdekében.
António Costa közölte, hogy az ukrán elnök számára vasárnap világossá tette: minden további lépést meg kell, hogy előzzön az Ukrajnában élő magyar kisebbség jogainak tiszteletben tartása – olvasható a bejegyzésben.
(szcs/MTI/mfa.gov.ua)



