III. Napsugár Hagyományőrző Napok
Augusztus 5. és 8. között került sor immár harmadik alkalommal a tiszapéterfalvai Napsugár Hagyományőrző Gyermekcsoport tevékenységéhez kapcsolódó Napsugár Hagyományőrző Napokra. Idén a környező településekről összesen közel 80 gyermek vett részt a programon.
A tiszapéterfalvai kultúrházban zajló Hagyományőrző Napok augusztus 5-én játékkal, s némi szó szerinti ráhangolódással vették kezdetüket, másnap pedig megkezdődtek a foglalkozások is. A nevelők Tiszapéterfalva testvértelepüléséről, Zalakomárból érkeztek, az oktatók pedig Budaörsről. Simon Katalin mezőföldi táncokat és felcsíki népdalokat tanított a 3–8 éves gyerekeknek, Dankó Mária és Tündik Tamás palatkai, Kokas Krisztina és ifj. Kokas Károly szatmári táncokat, Kokas Erzsébet pedig Galga menti népdalokat. A hangszeres oktatást idén is a Kokas Banda tagjai végezték: Kokas Károly a harmonikásokat, Szilágyi Csaba és Szilágyi Gergő a hegedűsöket, Király András a brácsásokat, Lakatos Dávid pedig a nagybőgősöket oktatta. Kézműves-foglalkozásokra is sor került. A Tiszapéterfalvai Művészeti Iskola igazgatója, Homoki Gábor rajzot, festészetet és agyagozást is tanított. Emellett a gyerekek mézeskalácsot, rongy- és népviseletes babákat készítettek, gyöngyöt fűztek.
Tündik Tamás és Dankó Mária a furulyajátékos Földi Lehellel kiegészülve az esti táncházakban moldvai táncokat oktatott a résztvevőknek.
A foglalkozásokon túl szórakozni is volt alkalom. A résztvevők ellátogattak a Tiszafarkasfalván lévő Fogarassy-kastélyba és a szomszédságában lévő Tiszaháti Tájházi Múzeumba, ahol az íjászkodást és ostorpattogtatást is kipróbálhatták Tündik Tamással és ifj. Kokas Károllyal.
A tábor augusztus 8-án gálaműsorral zárult, amelyen a résztvevők mezőföldi táncokat, Galga menti és felcsíki népdalokat adtak elő. A műsor egy közös szatmári tánccal, a tábor pedig táncházzal zárult.
Kokas Erzsébet, a tábor főszervezője, a Napsugár Hagyományőrző Gyermekcsoport vezetője elmondta: a Hagyományőrző Napok fő célja, hogy a csoport tagjai nyáron is találkozhassanak, ápolják hagyományainkat, s a már megszokott „tanítási rendtől” eltérően (amelyben a kis- és nagycsoportnak külön foglalkozásai vannak) is együtt lehessenek, tanuljanak, ismerkedjenek.
A tábor megvalósulását Tóth Bálint, Tiszapéterfalva polgármestere és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatta.
Espán Margaréta