Elbúcsúzott Tóth István főkonzul

2014. augusztus 29., 15:22

Augusztus 31-én lejár a Magyarország Beregszászi Konzulátusát vezető Tóth István főkonzul mandátuma, aki augusztus 27-én Makkosjánosiban, a Helikon Hotelben megszervezett fogadáson búcsúzott a kárpátaljai politikai és kulturális, valamint a gazdasági élet szereplőitől és vezetőitől, továbbá a kárpátaljai történelmi egyházak püspökeitől, papjaitól.

A vidékünk és az anyaország közötti kapcsolatépítésben elévülhetetlen érdemeket szerzett magyar diplomata pohárköszöntőjében köszönetet mondott mindazoknak, akik négy évig tartó hivatali ideje alatt segítették munkáját.

Tóth István főkonzul eredményei közül említést érdemel, hogy a közelmúltban példás szervezettséggel bonyolították le a beregszászi konzulátuson a magyarországi parlamenti választásokat, amikor is első ízben szavazhattak a külhoni magyarok. Fontos szerepet vállalt a magyar Külügyminisztérium által is támogatott Keleti Partnerség program kárpátaljai lebonyolításában, amelynek keretében a kárpátaljai megyei vezetés és a KMKSZ közreműködésével, dr. Brenzovics László koordinálásával hetvennél is több kárpátaljai magyar tannyelvű iskolát, óvodát, egyéb oktatási és kulturális intézményt sikerült felújítaniunk. Ugyancsak fontos eredménye tevékenységének, hogy a magyar Külügyminisztérium támogatásával Budapest Főváros Levéltárának szakemberei hozzáláthatnak a Kárpátaljai Megyei Állami Levéltár beregszászi fiókjában tárolt anyagok digitalizálásának, és felújítják a levéltár épületét is. Ezzel fontos források menekülhetnek meg az enyészettől.

A beregszászi konzulátus túl azon, hogy folyamatosan részt vett az elmúlt időszakban a kárpátaljai magyar kulturális életben, számos emlékezetes rendezvényt is szervezett, például a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolával együttműködve megrendezték a lengyel–magyar barátság napját, Huszton Bethlen-napot rendeztek, romanapot szerveztek Beregszászban, amellyel megpróbálták felhívni az illetékesek figyelmét a magyar ajkú cigányság sanyarú helyzetére. A még megmaradt zsidó közösség bevonásával két konferenciát szerveztek Huszton, illetve Beregszászban, a holokauszt 70. évfordulóján, és ennek a kapcsán sikerült magyarországi támogatással felújítani a beregszászi zsinagógát.

A távozó főkonzul mindenkit biztosított arról, hogy hivatali ideje után sem szakítja meg kapcsolatát külhoni barátaival.

Augusztus 28-án a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola vezetőségétől és munkatársaitól is elbúcsúzott Tóth István, akikkel itteni munkája négy esztendeje alatt számos alkalommal dolgozott és működött együtt. A főiskola ugyanis gyakorta adott otthont a Konzulátus munkájához kapcsolódó, a főiskolával közösen szervezett rendezvényeknek, szüreti és farsangi báloknak, konferenciáknak, a lengyel–magyar barátság napjának, a beregszászi roma napnak, és még sok egyébnek.

Tóth István búcsúzóul kiemelte: „A főiskola „Kárpátalján egy unikális jelenség. Oszlopa annak, hogy magyarként meg tudjunk maradni.” Felidézte, hogy a főiskolán tett első látogatásakor egy Európát idéző kis magyar világ, kis magyar sziget fogadta. Az intézmény az oktatáson kívül a kultúrának is egy szigete, s ebben rejlik magyarságunk, hitünk talán legnagyobb erőssége is.

Tóth István hangsúlyozta: reméli, a főiskolával való kapcsolata a jövőben is megmarad, és bár nem folytatja a munkát a Külügyminisztériumban, a továbbiakban is számíthatnak a segítségére.

Ezt követően a főiskola jelenlévő munkatársai átadták ajándékaikat a búcsúzó főkonzulnak abban a reményben, hogy azok mindig emlékeztetik majd őt Kárpátaljára s a főiskolára. Ám Tóth István búcsúlátogatásakor sem érkezett üres kézzel: magyar operalemezeket, történelmi könyveket adott át a főiskolának, amelyeket annak könyvtára juttat majd el a magyar iskolákba.

E.R. / dózsa