Nemzeti Ifjúsági Fúvószenekar alakult és koncertkörútra indul

2015. július 27., 17:52

A Nemzeti Ifjúsági Fúvószenekar, amely Magyarországon és a határon túl élő 16 és 26 éves kor közötti fiatalokból szerveződött, július 26. és augusztus 5. között tartja alakuló táborát a Lakiteleki Népfőiskolán, majd koncertkörútra indul – közölte Nyers Alex, a zenekar karmestere hétfőn az MTI-vel.

A zenekar a Kárpát-medencében élő magyar ajkú, zenét tanuló, zenét művelő fiatalokból szerveződött – mondta Nyers Alex, aki a Pénzügyőr zenekar karmestere. Az 53 tagú zenekar tagjairól elmondta, hogy 23 településről, a határon belüli városok mellett Felvidékről, Erdélyből és Kárpátaljáról érkeztek. Hozzátette: a tábor első hat napján a résztvevők egy komplett koncertműsort állítanak össze, amelyben népszerű és kevéssé ismert modern zenedarabok is helyet kapnak, majd a közös gyakorlás után a műsort július 31. és augusztus 4. között öt helyszínen is bemutatják.

A program szerint Szabadkán, Aradon, Kecskeméten, Lakiteleken és a kárpátaljai Szürtén adnak koncertet. A koncertek ingyenesek lesznek, ezzel együtt a nézőknek lehetőségük lesz támogatójegyeket vásárolni, amelyek bevételét a háború sújtotta kárpátaljai magyar közösség támogatására fordítják – ismertette a zenekar felajánlását.

Nyers Alex hangsúlyozta: a zene közvetítésével szeretnék erősíteni a hazai és határon túli magyar fiatalok nemzeti összetartozását és a Kárpát-medencében élő népek közötti barátságot.

Terveik szerint a zenekar hosszú távon működik majd, és a tábort a következő években rendszeresen megszervezik. Már az idei évre is sikerült ismert, sőt, nemzetközi hírű zeneművészeket – mint Szatmári Zsolt vagy Fejér András – megnyerni az ügynek, akik szívesen részt vesznek a tábor munkájában, segítik a közös felkészülést.

A zenekar alakulásáról a karmester elmondta, hogy létrehozása Schwartz József kürtművész és karmester ötlete volt, akivel évek óta készítették elő a mostani tábort és koncertkörutat. Létrehozták a Végtelen Út Alapítványt, amely megteremti a zenekar működésének az alapjait.

Schwartz József kürtművész 1956-ban hagyta el Magyarországot, majd az 1957-ben a disszidens magyar zenészek által alapított Philharmonia Hungarica zenekarának lett a tagja. Később Németországban, Singenben volt a város zenei igazgatója, majd a rendszerváltás után hazatért Magyarországra.

(MTI/Kárpátalja)