Hűséges volt Rómához és a híveihez
Romzsa Tódor-szobor Lakitelken
Március 24-én a lakitelki Népfőiskolán a Szent István-kápolna előtti parkban–Mindszenty József bíboros, hercegprímás és Ravasz László református püspök szobra után – felavatták Romzsa Tódor görög katolikus munkácsi mártír püspök mellszobrát, Makk József szobrászművész alkotását.
Romzsa Tódor 1911-ben született Nagybocskón, Rómában végezte teológiai tanulmányait. 1936-ban szentelték pappá, 1944-ben püspökké. A szovjet bevonuláskor már ő állt az egyházmegye élén. Meggyilkolását különös kegyetlenséggel hajtotta végre az államvédelmi hatóság apparátusa. A templomszentelésről hazafelé tartó püspök lovas kocsiját katonai teherautóval elgázolták, majd a sebesülteket vasdorongokkal agyba-főbe verték. A merénylet itt nem járt sikerrel, a súlyosan sérült főpap kórházba került, ahol a szerető gondoskodás ellenére egy óvatlan pillanatban egy álruhás „nővér” megmérgezte.
A szoboravatás alkalmából koncelebrált szentmisén Keresztes Szilárd hajdúdorogi megyéspüspök szentbeszédében kiemelte: Romzsa Tódor élete imádsággal indult, tanulással folytatódott, majd vértanúságával tette fel arra a koronát. Évtizedeken keresztül elhallgatták, még sírjának helyét sem volt szabad tudni, de az Isten nem engedi, hogy az őt választók feledésbe merüljenek. Az egyház sikerei mögött ott a vértanúk vére, ez örök biztatásunk és megváltásunk.
Gyulay Endre szeged-csanádi püspök a mártír kétféle hűségét emelte ki: Romzsa Tódor hű maradt a római pápához, amikor nem engedte a beolvasztást az ortodox egyházba, valamint hű maradt saját nyájához, a legnehezebb időkben sem hagyta cserben híveit.
Szőke János arra emlékeztetett, amikor 1994-ben elvállalta a boldoggá avatás előkészítését, nem tudta még, mekkora fába vágja fejszéjét, s hogy ez sikerülni fog. Örömteli hír, hogy Rómában bejelentették, II. János Pál június 24-27. közötti ukrajnai látogatásán boldoggá avatja Romzsa Tódort, Kárpátalja vértanú püspökét.
Maszlej Mihály atya, az egyetlen ma is élő szemtanú, aki a püspökkel együtt utazott a lovas kocsin a végzetes úton, s maga is súlyosan megsérült a merényletben, kijelentette, 54 éve hordja lelkében a történteket, s örül annak, hogy ő kapta az utolsó püspöki áldást.
Az Új Ember c. lap nyomán