Augusztus 20.
Csak a balgák hihetik, hogy a vándornépek sokaságából véletlenül választódott ki hét törzs, hogy évszázados megpróbáltatások után megtelepedjen Európa közepén, kereszténnyé váljon, és államot alapítson, miközben birodalmak, népek söpörtettek le a történelem színpadáról.
A növényeket nem ismerő ember számára a kerti füvek között az araszos tölgyfapalánta is egy a sok közül. De a kertész, aki ültette, tudja, milyen hatalmas, évszázadok viharaival dacoló fa lesz belőle. Az emberiség mindenható nagy Kertésze is gondját viselte a pogányok sokasága közül nem kiemelkedő, de a keresztény jövőt magában hordozó magyar népnek.
A világ, a magyar nemzet csodát láthatott a millenniumi évfordulók, a kétezredik év küszöbén: erőszak, egyetlen puskalövés nélkül összeomlott a Szovjetunió, a történelem leggonoszabb birodalma. Ezt kapta a világ, a kereszténység születésnapi ajándékul. Ma Magyarország a NATO tagjaként a térség egyik legbiztonságosabb, gazdaságilag leggyorsabban fejlődő állama. Örömmel és büszkeséggel állapíthatjuk meg: Magyarország kegyelmi időket él.
Vajon nekünk van-e okunk az optimizmusra? Nyolcvan év után először nem lesi a magyar kormány a kedvező politikai széljárást, hanem hajlandó kimondani: a határon kívül rekedt magyarokkal önhibájukon kívül igazságtalanság történt, és az anyaországi magyarok, akik jobban jártak, ezt el kell hogy ismerjék, annak minden erkölcsi és anyagi vonzatával egyetemben.
Az ezer esztendőnek üzenete is van az utókor számára. Az állam, a nemzet mindig megújult, és újraépítette templomait, iskoláit, mert az egy évezred alatt összegyűjtött szellemi kincsek birtokában és a hit egységével úrrá tudtunk lenni a nehézségeken.
Milován Sándor