Alakuló ülését tartotta a Sámuel Alapítvány
Alapítvány az elhagyott gyermekekért
– Hogyan lehetne segíteni a kórházban „felejtett” csecsemőkön? – hangzott el a kérdés néhány hónappal ezelőtt az alakulófélben lévő Sámuel Alapítvány konferenciáján. Akkor a résztvevők hallhatták az alapítvány terveit, miszerint családtípusú gyermekotthonokat szeretnének létrehozni, így nevelőszülők segítségével megfelelő körülmények között nőhetnek fel az elhagyott csecsemők, s várják azok jelentkezését, akik imaháttérként, anyagi és szakmai támogatás útján, esetleg nevelőszülőként kívánnak a programhoz csatlakozni. A felajánlások azóta is érkeznek, s most újabb mérföldkőhöz érkezett az alapítvány: november elsején alakuló ülésre gyűltek össze a meghívottak. Taracközi Ferenc beregszászi beosztott lelkipásztor ismertette az alapítvány létrehozásának okait, céljait. Mint elmondta, Kárpátalján évente 30-40 gyermek marad a kórházakban. A területi szintű jótékonysági alapítvány alapszabályzatáról Valkóczné Ruszinka Éva pedagógus tájékoztatta az egybegyűlteket. Eszerint az alapító tagoknak semmiféle anyagi haszna nem származik majd az alapítvány munkájából, mely minden tekintetben az ukrán törvényeknek megfelelően fog működni. A szervezet fő célja az elhagyott gyermekek visszahelyezése eredeti családjukba, esetleg nevelő- vagy örökbefogadó szülőkhöz segítése. Az alapítvány ezenkívül sajátjának érez minden olyan ügyet, amivel az állami szervek és más alapítványok nem vagy csak részben foglalkoznak.
A kuratórium szavazás útján Taracközi Ferencet választotta meg az alapítvány elnökévé, Valkóczné Ruszinka Évát elnökhelyettessé, az ellenőrző bizottság elnöke pedig Zsukovszki Miklós derceni lelkipásztor lett.
– Az alapítvány következő lépése az lesz – közölte az újdonsült elnök –, hogy miután megszereztük az esperesi hivatal engedélyét, körlevelet intézünk a gyülekezetekhez. Ebben tájékoztatjuk a híveket az alapítványról, melynek munkáját az összegyűlt perselypénzzel támogathatják. Ezenkívül november végén–december elején konferenciát tartunk majd, melyen sor kerül a nevelőszülők alkalmasságának megvizsgálására, a további feladatok megbeszélésére.
O. T.