Nő az asztmás gyerekek száma
Asztma: évente 40 ezer ember haláláért felelős
Kárpátalján jelenleg közel húszezer bronchiális asztmás beteget tartanak számon, közöttük 11-12 ezer gyermeket – tudtuk meg Mikola Olahtól, az Aknaszlatinán működő Megyei Allergológiai Kórház igazgató-főorvosától.
– A gyermekbetegek száma az elmúlt 4-5 évben nőtt meg ugrásszerűen, ami elsősorban a fűtetlen iskolák, óvodák következménye. Az utóbbi időben a gyerekek a korábbinál nagyobb arányban esnek át különböző légúti fertőző betegségeken, aminek oka egyrészt az átlagosnál gyengébb immunrendszer, valamint a fiatalokat érő sok negatív környezeti hatás. Mindez könnyen vezethet bronchiális asztmához. Területi lebontásban ez főként a hegyvidéki járásokra jellemző (volóci, mizshirjai, técsői), de a beregszászi, nagyszőlősi járásban is magas az asztmás gyerekek aránya. Hozzánk hétéves kor után érkeznek a kis betegek, ezt megelőzően a Munkácsi Megyei Gyermekkórházban folyik a kezelésük. Felnőtt betegeink zömükben már krónikus asztmások, akik a Megyei Egészségügyi Főosztályon igényelt ingyenes beutalókkal érkeznek Aknaszlatinára.
– Miből áll egy-egy gyógykúra?
– A kúra 28 napig tart, ezalatt a betegek 21-22 éjszakát tölthetnek a helyi sóbánya 8-as számú tárnájának 300 méter mélyen kialakított szanatóriumi pihenőhelyiségeiben. Lényegében az ottani levegő különleges mikroklímája segíti elő a gyulladásban lévő hörgők regenerálódását-gyógyulását. A kórház jelenleg 75 (45 felnőtt és 30 gyermek) férőhellyel működik, ami évente 900 beteget jelent. A betegkontingens növekedésével ez a keret egyre szűkösebb lesz, jelenlegi költségvetésünk azonban nem teszi lehetővé a bővítést.
– Milyen mértékben gyógyítható a bronchiális asztma?
– A gyakorlat azt mutatja, hogy a súlyos asztma esetében a tünetmentesség maximum három-négy hónapig tartható, közepes súlyosságú esetnél ez az időszak két év, míg az idejében felismert, könnyű lefolyású asztma tünetei esetenként csak négy-öt év után jelentkeznek újra. A gyógyulás hatékonysága döntő részben függ a beteg otthoni környezetétől, vagyis az allergiát kiváltó okok intenzitásától. Előfordul, hogy némelyik betegünk négy-öt kezelést követően szinte elfelejtheti, mi is az az asztma, más esetben viszont már a kúrát követő második napon ismételten fulladások gyötrik.
– farkas –
Asztma
Az egyik leggyakoribb allergiás betegségnek számító asztma napjaink talán legnagyobb egészségügyi problémáját jelenti a krónikus megbetegedések között. Mi az asztma? A szervezet ellenálló képességét jelentő immunrendszer különböző módon reagál a környezetünkben folyamatosan növekvő szennyező és allergiát kiváltó anyagokra. Ez a reakció esetenként túlzott, és ma úgy tarják, az asztma is egy ilyen válasz. Becslések szerint a világon mintegy százmillió ember szenved ebben a betegségben, és évente 40 ezer halálért felelős. Az asztma rendszerint enyhe tünetekkel kezdődik, amelyek esetleg csak fizikai megterheléskor, pollenek hatására vagy nagyon szennyezett környezetben jelentkeznek. A legjellemzőbb tünetek: köhögés, esetleg sípoló levegővétel, átmeneti légszomj, közérzetromlás. Egyéni hajlam és allergén ingerek azonban a tünetek erősödését és tartóssá válását eredményezhetik. Bármilyen kiváltó ok idézze is elő a rohamot, egy tényező, a hörgők gyulladása mindig jelen van.
Ukrajnában a lakosság mintegy 0,7–0,9 százaléka áll orvosi kezelés alatt asztmás megbetegedés miatt.
(tamási)