Szeretet, kötelességtudat és közös élmények
Az Ungváron élő, 20 éves Trocjuk Andrea gyerekkorától nagy állatbarát, aki főleg a szép és okos kutyákat kedveli. Korábban nem egy utcán kóborló kutyakölyköt befogadott, vitt állatorvoshoz, ha kellett, majd keresett számukra állandó gazdit. Ma már csak fajtiszta kutyái vannak – két német juhász, Delon és Romy, valamint Toy, a játékos uszkár –, akiket legalább ilyen odaadással gondoz.
– Delon most lesz 8 éves, őt 12 éves korom óta nevelem, Romyt pedig 17. születésnapomra kaptam – meséli büszkén Andrea. – Kölyökkorukban mindketten „elvégezték” a helyi kutyakiképző-iskolát, ami sokat számított fejlődésükben. Előbb az Ipo kezdőiskola „növendékei” voltak, majd következett a nehezebb képzés, ahol már komoly követelményeknek kellett megfelelniük: nyomkövetés, vakvezetés, a gazda védelme, engedelmesség, munkabírás. Toy, az uszkár, szeptemberben lesz 6 éves. Moszkvában látta meg a napvilágot, szülei moszkvai, illetve leningrádi származású törzskönyvezett ebek.
– Mennyi idődbe kerül a kutyáid szakszerű gondozása?
– A német juhász ún. munkakutya, ezért az átlagosnál jóval többet kell sétáltatni. Szereti a nehéz feladatokat pl. magasugrás, távolugrás, úszás, egészséges fejlődéséhez napi 2-3 óra intenzív fizikai mozgás szükséges, míg az uszkárnak 15-20 perc is elég. A juhászoknál fontos továbbá a gondos fogápolás, ezért nem ehetnek édességet, illetve tudni kell, hogy egyáltalán nem képesek a cukor emésztésére. Heti rendszerességgel fürdőznek, havonta egyszer samponnal, mivel szőrük külön odafigyelést igényel: speciális fésűkkel, kefékkel kell folyamatosan csomómentessé tenni. Nevelésükben az egyik legfontosabb elv, hogy megtanulják, mindig a gazdi akarata az első. Ami a kutyaiskolát illeti, a kölyökkutya fogékonyságán, valamint a gazdival való kapcsolatán múlik, hogy mennyi ideig kell részt vennie a képzésen. Delon például nagyon fogékony, értelmes kölyök volt, míg Romy makacssága miatt kevésbé volt kezelhető.
– Van-e kedvenceidnek valamilyen speciális étrendje?
– Természetesen kapnak kutyaeledelt, ami sok vitamint és rostot tartalmaz, azonkívül rendszeresen esznek rizst, tatárkát, ami jótékonyan hat a vérképzésükre. A német juhászok speciálisan számukra kifejlesztett vitaminokat is kapnak, ami abban segít, hogy szőrzetük megtartsa jellegzetes barna-fekete színezetét.
– Vettél-e már részt velük kutyakiállításon?
– Ungváron sajnos egyre ritkábban rendeznek hasonló versenyt, mivel kevés az erre alkalmas kutya. Az enyémek közül is csak Delon érdemes ilyenfajta megmérettetésre, aki a legutóbbi, megyeszékhelyen rendezett kiállításon megszerezte az előkelő első helyezést és aranyérmes lett. A dnyepropetrovszki és külföldi versenyek jóval nívósabbak és érdekesebbek, igaz, nevezési díjaik sem olcsók. Általában 2-3 napos rendezvények, ezalatt dől el, kié a legszebb kölyök, illetve junior kutya, a felnőtt ebek között pedig ügyességi, erő- és intelligenciapróbákon dől el az elsőbbség.
– Leendő gazdiként hogyan választhatunk magunknak okos és ügyes kutyát?
– Legjobb fiatal kutyakölyköt hazavinni, lehetőleg egy-két hónaposat. A jó választás alapja az alom gondos megfigyelése, hogy ne egy alamuszi, gyenge kutya kerüljön hozzánk. Egyszerű próbát is tehetünk a kiszemelt kölykökkel: közelükbe érve csörgessünk meg egy nagyobb kulcscsomót, majd dobjuk az alom közé! Amelyik kutyus megijed, az egész életében gyáva lesz, amelyik pedig odamegy, megszagolja és elkezdi „tanulmányozni” a számára ismeretlen, ijesztő tárgyat, az bátor, kíváncsi kutya és idővel tökéletes barát válik belőle. Fajkutyák esetén – elfogultság nélkül állíthatom – a német juhász a legtökéletesebb választás, alkalmas őrzésre, vakvezetésre, de a család kedvenceként is sok örömet nyújt, mert tiszteli a gazdáját és nagyon intelligens. Télen jól bírja a hideget, míg mondjuk egy dobermannak külön pulcsira van szüksége, hogy meg ne fázzon. A kutyanevelés legfontosabb kellékei? Szerintem a szeretet, kötelességtudat, emellett lexikonok, könyvek, kutyasuli és persze rengeteg együtt töltött idő, közös élmény.
Imre Adrienn