Császlóc nem felejt
Emléktábla a második világháború áldozatainak
A KMKSZ helyi alapszervezetének kezdeményezésére Császlócon ezentúl jelképes síremlék őrzi a falu második világháborúban elesett katonáinak és munkaszolgálatosainak nevét. A márványtábla ünnepélyes megszentelésére múlt vasárnap került sor a helyi római katolikus templom kertjében, ahol jelen volt Csuka Béla kőfaragó, az emlékjel készítője és Soós Kálmán, a KMKSZ Ungvári Járási Középszintű Szervezetének elnöke.
A szentmisét követően Roják Mária, a KMKSZ Császlóci Alapszervezetének elnöke köszöntötte az emlékezőket, majd Schönberger Ferenc helyi plébános leplezte le és szentelte meg a síremléket.
– Közel ötven éves adósságunkat törlesztjük ma, amikor néma főhajtással, közösen elmondott imádsággal emlékezünk azon testvéreinkre, akiknek nem jutott szemfedő, akik sírját nem jelöli kereszt, akikért nem imádkozott pap, búcsúzó hitves, szülő – mondta Ferenc atya. – Közös veszteségünknek állít emléket e síremlék, hogy az áldozatok hozzátartozóival együtt ezentúl legyen hol emlékeznünk, tiszteletet tennünk, gyertyát gyújtanunk.
Roják Mária elmondta, a jelképes sír tizenhárom, fronton halt katonának és öt, szinte gyerekként behívott munkaszolgálatos fiatalnak állít emléket, végezetül köszönetét fejezte ki Csuka Béla kőfaragónak, aki önzetlenül vállalta az emléktábla elkészítését.
A továbbiakban Fogas Krisztián egyetemi hallgató beszélt Császlóc történetéről, majd Soós Kálmán mondott ünnepi beszédet.
– Vidékünk történelmének egyik legsötétebb időszaka volt a második világháború és az azt követő időszak – mondotta. – Mindkettő megszámlálhatatlanul sok ártatlan áldozatot követelt, akik ma is hiányoznak közülünk. Az emlékezés, a közös imádság tehát örök kötelességünk.
Ezt követően Iván Vajda, Császlóc polgármestere köszöntötte a megjelenteket, majd Fogas József egykori munkaszolgálatos emlékezett a háborús évekre, életüket vesztett társaira.
Az ünnepség megható jelenete volt, amikor Kiss Józsefnek, a Kijevi Állami Operaház művészének, a falu szülöttjének előadásában felcsendült Erkel Bánk bánjának egyik híres áriája. A továbbiakban ünnepi koncertet adtak a Credo Alapítvány Gyöngykaláris énekiskolájának ifjú növendékei.
Az áldozatok tiszteletére végül díszlövések dördültek, majd koszorúk és virágcsokrok kerültek a síremlék talapzatára.
Popovics Zsuzsanna