Sportnak sem utolsó „édes” foglalkozás
Akár októberig is eltarthat a fagylaltszezon
Gyermekkorában ki ne álmodott volna arról, hogy egyszer fagylaltpult mögé áll és naphosszat adagolja a különböző ízű, sokszínű fagylaltféléket. Így vannak ezzel a mai gyerekek is, főleg, ha nap mint nap otthonuk elé gördül a jól ismert, kerekes-napernyős fagylaltoskocsi. Az ungi falvakban három éve bukkant fel az első guruló hűtőmasina, idén pedig már négy Bagaméri-mobil járja a környéket.
Barkaszi Csaba mindössze tizenöt éves volt, amikor első fecskeként nekivágott az országútnak, és azóta minden nyáron visszaül a fagylaltoskocsira.
– Korábban Rátról, most Császlócról szállítjuk a fagylaltot, ki-ki a saját útvonalán, mintegy ötven kilométeres körzetben. Én majd száz kilométert teszek meg naponta, ami 11 községet és közel 200 kuncsaftot jelent. Kerékpárral meglehetősen nagy lenne ez a megterhelés, de amióta mopeddel járok, csak az erős szél vagy a hirtelen jött eső zavarja a munkámat.
– Az emberek általában kedvesek, jóindulatúak, a gyerekek pedig szinte barátként, közeli ismerősként fogadnak bennünket – mondja Ondik Tímea, aki egyben jó sportnak is tartja a kétkerekes fagylaltboltot. – A vevőkör nyolcvan százaléka kisgyerek, akik esetenként nem íz, hanem szín szerint választanak fagylaltot, és a „piros” vagy a „sárga” fajtából kérnek. A nagymamák is hálás vendégeink, ők zömmel a hagyományos, csoki-vanília párost részesítik előnyben.
Mint megtudtuk, a Bagamérik legnagyobb mumusa a rossz időjárás. Ilyenkor üresek az utcák, és csak elvétve vonz vevőt a fagylaltoskocsi csengettyűje. Az idény hossza is elsősorban az időjárástól függ, de ha meleg lesz az ősz, akár október közepéig is kikerekeznek az árusok. Ezt követően pedig téli pihenő és védőgarázs várja a masinákat, a mosolygós fagylaltos bácsik és nénik pedig iskolapadba ülnek, „civilben” ugyanis többségük még diák.
– farkas –