Ha a csontok beszélni tudnának...
Kripta a bátfai templom alatt
Kevesen tudják, hogy a bátfai református templom alatt egy sírbolt található, ami a hagyományoktól eltérően egy református család, a Pálóczy-Horváthok hamvait őrzi. A környékbeliek nem sokat törődnek azzal, hogy kripta rejtőzik a templom alatt, de maguk a bátfaiak sem érdeklődnek különösebben iránta. Talán nem kíváncsiak rá, esetleg félelmetesnek, borzalmasnak találják, pedig Fényes Endre helyi református lelkipásztor szerint nincs benne semmi viszszataszító. Mindöszsze azt jelzi, hogy mivé lesz az ember.
– Hatalmas vagyonnal rendelkeztek a Pálóczy-Horváthok, akik oroszlánrészt vállaltak a reformáció elterjesztésében Ung megyében – meséli a tiszteletes. – Különösen a család két utolsó sarja, P. Horváth Mária és testvére, Simon nyújtott jelentős támogatást a református egyházközségnek. Mindketten családtalanok voltak, s miután meghaltak, minden vagyonukat az egyházra és a sárospataki főiskolára hagyták. Ezenkívül különböző alapítványokat hoztak létre, például a templom, a parókia, a kripta rendben tartására, a nincstelenek megsegítésére. Nemcsak itt voltak birtokaik, hanem például a Dunán-túlon is, de Ung megyében sürögtek-forogtak leginkább.
A családi sírbolt legfiatalabb lakója P. Horváth Mária, aki 1867-ben „takaríttatott” őseihez. Neki köszönhetően került kőtorony 1858-ban a XIV. században épült templomra, ő készíttette a tölgyfából készült templomi székeket és a karzatot is. A feljegyzések tanúsága szerint H. III. György, Rákóczi ezredes-kapitánya 1707-ben temette ide feleségét, Kasza Borbálát, aki szülésben halt meg. 1746-ban Pálóczy-Horváth Ádámot, 1757-ben feleségét, Dráveczky Annát helyezték gyermekei örök nyugalomra a családi kriptában, akiket 1784-ben Ádám fiuk követett.
– A családi sírboltban négy felnőtt- és három gyermekkoporsó található. Nem fából készültek, valamennyi Bécsben gyártott öntvény. Pálóczy-Horváth Simonnak fel van nyitva a koporsója, az ő csontjai megmaradtak épségben, 1860-ban lett eltemetve. A többiek maradványai faládákban vannak összedobálva, az ismeretlen „kincskeresőknek” köszönhetően nem lehet megállapítani, melyik csont kihez tartozik. A koporsók kulcsra vannak zárva, az egyiknek törött a fedele. A család tagjai hatalmas összeget hagytak maguk után, melynek kamatait a kripta fenntartására szánták. Azok az idők azonban elmúltak, a pénzek elvesztek, azóta senki nem tartja rendben a sírboltot. Az egyházközség anyagi helyzete sajnos nem teszi ezt lehetővé, más pedig nem tartja fontosnak. Talán sikerül majd a sárospataki levéltárban utánanézni a hagyatéki iratoknak, mert méltatlan a családhoz, hogy ilyen adakozó élet után sírboltjuk az enyészeté legyen – mondja végezetül a tiszteletes.
O. T.