Könnyen megszerezhető vízum a cél
Elbúcsúzott az ukrajnai magyar nagykövet
Kétnapos búcsúlátogatást tett Kárpátalján Kontra Ferenc, a Magyar Köztársaság kijevi nagykövete.
Kedden este ez alkalomból sajtótájékoztatóra került sor Ungváron, melyen a nagykövet mellett jelen volt Szakács Zoltán ungvári főkonzul, valamint Szentpéteri Bertalan gazdasági attasé is. Kontra Ferenc az újságírók előtt bejelentette, ezen minőségében utolsó alkalommal érkezett Kárpátaljára, november elsejétől ugyanis a Magyar Köztársaság moszkvai nagyköveteként dolgozik majd.
A leköszönő diplomata sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy mindössze egy évet tölthetett Ukrajnában, mert mint mondta, ez idő alatt csak az alapokat sikerült lerakni. Nagyköveti tevékenységének összefoglalásaként elmondta: a magyar–ukrán kapcsolatokat mindmáig a nyíltság és az őszinteség jellemzi, számos fontos kérdésben azonban továbbra sem sikerült konkrét előrelépést elérni. Példaként a diplomata a magyar–ukrán határtérség koncepciójának a kidolgozását, a schengeni határok kiépítését, a két ország közötti visszafogadási egyezmény korszerűsítését, a vereckei emlékmű megépítésének kérdését említette. Ugyanakkor elismeréssel szólt arról, hogy Ukrajna megértéssel fogadta a határon túli magyarság számára megalkotott kedvezménytörvényt, és nem támasztott akadályokat annak végrehajtásával szemben. A nagykövet reményét fejezte ki, hogy Medgyessy Péter magyar miniszterelnök jövő év tavaszán esedékes ukrajnai látogatása jó alkalmul szolgálhat a megoldásra váró kérdések felvetésére és újravitatására.
A Kárpátalja ezzel kapcsolatos kérdésére válaszolva a diplomata az elmúlt év legfontosabb eredményeként értékelte, hogy a magyar–ukrán kapcsolatokban továbbra is fennmaradt a bizalomnak az a szintje, ami két szomszédos, baráti ország viszonylatában példaértékű. Ukrajna pozitív hozzáállása a kedvezménytörvény bevezetéséhez Magyarország számára volt egy nagyon fontos időszakban igen jelentős támogatás – hangsúlyozta –, másrészt Magyarország is következetesen kiállt Ukrajna euro-atlanti integrációs törekvései mellett.
Újságírói kérdésre a diplomata elmondta, a magyar fél mindent elkövet annak érdekében, hogy a vereckei emlékmű legkésőbb a magyar miniszterelnök tervezett látogatásáig elkészüljön, miután tudomása szerint elhárultak a korábbi akadályok.
Magyarország közelgő európai uniós csatlakozása kapcsán Kontra Ferenc kifejtette: a vízumkényszer közelgő bevezetése mindkét fél részéről komoly előkészületeket igényel. Mint mondta, a kérdéskörrel kapcsolatban Magyarország huzamosabb ideje szorgalmaz átfogó konzultációkat, melyek hiányában egyoldalú lépésekre kerülne sor, amit a magyar fél szeretne elkerülni. Jövő év októberéig Ukrajnában három, egyenlő jogkörrel rendelkező magyar konzulátus kerül felállításra Ungváron, Beregszászban és Kijevben – jelentette be.
A vízumkényszer bevezetésének részletei egyelőre nem ismeretesek, közölte a nagykövet, a magyar fél ugyanakkor arra törekszik, hogy az új rendszer ne állítsa megoldhatatlan helyzet elé Kárpátalja lakosságát. Az a cél, hangsúlyozta, hogy a magyar vízum gyorsan megszerezhető és megfizethető legyen, a vízumrendszer pedig, az adott lehetőségek között, a legnagyobb kedvezményeket biztosítsa a vízumért folyamodók számára.
A Kárpátalja tudósítójának a Csap–Záhony nemzetközi határátkelő megnőtt utasforgalmával és az ezzel járó gyakori tumultussal kapcsolatos kérdésére válaszolva a nagykövet úgy vélte, a probléma számos okra vezethető vissza. Ezek sorába tartoznak a gyakorta a Tisza-hídon veszteglő, a forgalmat akadályozó járművek éppúgy, mint az a körülmény, hogy az ukrán fél máig csak két sávon tudja fogadni a belépésre jelentkezőket. „Az igazsághoz ugyanakkor az is hozzátartozik – csatlakozott az elmondottakhoz Szakács Zoltán főkonzul –, hogy esetenként a magyar fogadó oldalon is tapasztalható fennakadás, ami szintén orvoslásra váró probléma.”
Másnap Kontra Ferenc találkozott Iván Rizakkal, Kárpátalja nemrég kinevezett kormányzójával, akivel számos, a határ menti régióval kapcsolatos kérdést vitattak meg.
-zápszonyi-