Mi újság?

Alapszervezeti elnökök

2002. november 8., 01:00 , 95. szám

Valicskó Lászlónál, a KMKSZ Gödényházi Alapszervezetének elnökénél

– Mit kell tudni Gödényházáról, erről az ugocsai kistelepülésről?

– Gödényháza mindössze hat kilométerre fekszik a járási központtól, ami azonban nem sok kézzelfogható haszonnal bír az ott élők számára. Míg korábban a munkaképes lakosság 80%-a Nagyszőlősre járt dolgozni, manapság a városban sincs munkalehetőség, és a falu lakosságának nagy része munkanélküli. A történelmi vonatkozásokat tekintve Gödényháza a második világháborút megelőzően színmagyar, nemesi falu volt. A kollektivizálás idején aztán nálunk is közös lett a föld és a vele járó tulajdon, a fiatalság igyekezett a városban elhelyezkedni, majd lakáshoz jutni. Helyükre a mesterséges betelepítés révén nem magyar családok kerültek, aminek következményeként mára kisebbségbe szorult a gödényházi magyarság. A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy nincs magyar óvodánk, és a magyar tannyelvű négy elemi tanulói is elférnek egyetlen iskolai osztályban.

– Mik a lehetőségek, kilátások a jövőre nézve?

– A nehézségek ellenére Gödényházán a kezdetektől működik KMKSZ-alapszervezet (taglétszáma jelenleg 160 fő). A helyi magyarság zömét a református egyházközség tömöríti. Örömteli hír, hogy hamarosan elkészül a parókia épülete, ahol szeptembertől Kolozsvári Sándor tanár vezetésével már meg is kezdte működését a magyar vasárnapi iskola.

Popovics Zsuzsanna