Megbecsülik a magyar iskolát
Elismerés a kőrösmezői magyarságnak
Mint arról korábban már beszámoltunk, a Bethlen Gábor Alapítvány idén Kőrösmező magyar közösségének ítélte oda a Márton Áron-emlékérmek egyikét. A kitüntetés ünnepélyes átadására Budapesten, az Országos Széchényi Könyvtár Dísztermében került sor.
Az alapítvány nevében Nagy Gáspár kuratóriumi titkár köszöntötte a jelenlévőket, köztük a háromtagú kőrösmezői küldöttséget: Vizáver Magdolna tanítót, Francz Ignác iskolagondnokot, valamint Birosz Erikát, aki a KMKSZ Kőrösmezői Alapszervezetét képviselte.
Kőrösmező nevét először 1555-ben említi okirat, állami magyar elemi iskolát 1882-ben nyitottak a településen, melyet azonban 1920-ban megszüntetett egy csehszlovák hatósági rendelet. 1944 őszén a Vörös Hadsereg parancsnoksága 41 helyi lakost küldött lágerekbe, ahonnan huszonnyolcan soha nem tértek vissza.
– Nagyot kellett fordulnia ahhoz a történelem kerekének, hogy az 1991–92-es tanévben a kőrösmezői 1. számú ukrán iskolában a magyar nyelv oktatása is engedélyezett legyen. A szülők és a gyermekek ragaszkodása mellett szükség volt a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség által biztosított társadalmi-politikai háttérre, az önzetlen, segítőkész pedagógusokra, az anyanyelvi közegben évente szervezett Irka-táborokra, s az anyaország erkölcsi és anyagi ösztönzéseire is – emlékeztetett laudációjában Vári Fábián László költő. – Miután megnyilvánult, készen állt az önálló magyar iskola létesítésének szándéka és szellemi bázisa, a rahói járási közigazgatási hivatal és a megyei tanács közoktatási osztálya engedélyezte a kőrösmezői magyar iskola megnyitását. A kőrösmezői magyar kisebbség mostantól kezdve nagyon meg fogja becsülni az iskoláját, mert megtanulta, hogy elzülleszteni, megszüntetni könynyű, de visszaszerezni és megtartani csak nagyon ritkán adatik. Kívánom, hogy erre is emlékeztessen bennünket ez a Márton Áron-emlékérem – hangsúlyozta Vári Fábián László.
Az Illyés Gyula centenáriumi emlékest keretében rendezett díjátadáson ünnepi beszédet mondott Csoóri Sándor költő, fellépett továbbá az Országos Széchényi Könyvtár énekkara, Szabó András színművész és Mackó Mária népdalénekes.
Popovics Zsuzsanna