Tóth István nem adta fel
Aki túlélt hatezer voltot
Tóth István fiatalkorában a futballpályák kapuit ostromolta, később ezermesterként vált ismertté a beregszászi bútorgyár munkásai között. 1994. július 15-én azonban baleset érte, melynek következtében elveszítette mindkét kezét.
– Az elromlott magasfeszültségű gépemet nézegettem éppen, mely akkor ugyan ki volt kapcsolva, de valahogy mégis beindult – meséli Pista bácsi.
A magasfeszültség magához rántotta a szerelőt, akire aztán a technológus talált rá szinte az utolsó pillanatban. Az orvosok gyakorlatilag lemondtak a szerencsétlenül járt munkásról. A jobb vállán keletkezett lyukat össze kellett varrni. Mintegy tizenkét liter vért kapott, a veséje is felmondta a szolgálatot. A kezei úgy összeégtek, hogy először a jobb, aztán két hónappal később a bal kezét is amputálni kellett.
– Nem engedtem volna levágni a kezét, ha egy század százaléknyi remény is van rá, hogy felépül, de mondták, hogy az a kéz már nem él – emlékszik vissza azokra a nehéz napokra a felesége, Julianna, aki maga is 35 évig volt a gyár munkása. – Az orvosok így is azt mondták, a praxisukban még nem fordult elő, hogy hatezer volt után valaki életben maradjon.
Az ezermesterséghez szokott Pista bácsi számára nehéz volt elfogadni, hogy többé nem tud szerelni.
– Ölben hozták haza, nem tudott lábra állni. Le volt fogyva, hiszen két hónapig feküdt az intenzív osztályon, addig csak csepegtetővel táplálták. Itthon aztán depresszió lett úrrá rajta. Nem akart az utcára menni, beült a szoba sarkába az ablakhoz, és senkivel nem beszélt.
Végül az idő valamelyest oldotta Tóth István lelki traumáját.
– Egy évvel később Harkovba mentünk protézisért – meséli Pista bácsi –, ott láttam gyerekeket, akik balesetet szenvedtek, s olyan is volt, aki úgy született, hogy nem volt keze vagy lába. Akkor múlt el a búskomorságom, amikor láttam, hogy én, ugye, leéltem már az életemet, azok a gyerekek pedig most kezdik.
A maholnap hetvenéves Pista bácsi nem adta fel, a beregszásziak gyakorlatilag mindennap láthatják, amint a ház előtt tesz-vesz. Õ az utca óvodásainak kedvence. Nem múlik el nap, hogy ne beszélgessen el velük munka közben.
– Úgy kell gondozni, mint egy gyereket – mondja felesége –, de ő is segít, amiben tud. Elviszi a szemetet, összekaparja a faleveleket. Elmegy a piacra, hazahozatja a krumplit, cukrot, a hivatalos ügyeket is ő intézi. Önállóságra törekszünk. Mindig azt mondom neki, hogy nem változtál. Épp az az ember vagy, aki voltál, csak nincs kezed.
– jázmin –