Nem varázslat, szakszerű segítség
Gyermekek neurológiai rehabilitációja
Munkácson, a Megyei Gyermekklinikán és Kórházban két évvel ezelőtt nyílt meg a Roszinka neurológiai rehabilitációs központ. A különböző mozgás- és idegrendszeri zavarokkal, fejlődési rendellenességekkel küzdő gyermekek rehabilitációjával foglalkozó központ munkájáról, eddigi tapasztalatairól Okszana Ragy osztályvezető orvossal beszélgettünk.
– Mit kell tudni a központ működéséről?
– Beutalós rendszerben dolgozunk, azaz kis betegeink mindig a hónap elején érkeznek hozzánk. Ekkor alapos és széleskörű vizsgálaton esnek át, hogy megállapítsuk a pontos diagnózist, majd minden gyerek számára megtervezzük az egyéni rehabilitáció részletes menetrendjét. A módszer lényege, hogy minden gyermeknek percre pontosan épül fel a napi programja, orvostól orvosig, kezeléstől kezelésig halad, ugyanakkor nincs összezárva a többi beteggel és nem kell várakoznia. Emellett valamennyi szakorvos napi kapcsolatban van egymással (neurológus, fiziológus, gyógypedagógus, gyógytornász, pszichológus, defektológus, logopédus), és folyamatosan konzultálhatnak az adott páciens állapotáról, kezelésének menetéről. Heti három alkalommal a közeli Szinyák szanatórium is fogadja kis betegeinket, ahol gyógyvíz-fürdőt és egyéb, személyre szabott, speciális kezelést is igénybe vehetnek.
– Nyilván készült egyfajta mérleg a kezelésre érkezők számáról, az egyes betegségek előfordulásának gyakoriságáról. Miről árulkodnak ezek az adatok?
– Elsősorban arról, hogy arányaiban megyeszerte meglehetősen magas a születési komplikációk során valamilyen mértékű agykárosodást elszenvedő gyermekek száma (nem hivatalos adatok szerint a szülések majd 40%-a patológiás). Tudni kell viszont, hogy a korai életszakaszban elszenvedett agyi rendellenesség következtében fennálló mozgászavar (ICP) már három-négy hónapos kortól kezelhető és az esetek bizonyos részében akár ki is küszöbölhető. Fontos szempont továbbá, hogy az egyéves korig lefolytatott kezelések eredményeként szinte bizonyosan megelőzhető az idegrendszer súlyosabb károsodása, a rokkanttá válás. A számok is ezt igazolják. Tavaly több mint ötven egyévesnél fiatalabb gyermek vett részt a rehabilitációs programban (a kezelt betegek 60 %-a), s közülük 28 állapotát sikerült olyan mértékben stabilizálni, hogy nincs szükségük további kezelésre. A kevésbé pozitív mutatók viszont arról árulkodnak, hogy nagyon kevés gyermek kerül hozzánk az állami egészségügyi hálózaton keresztül, noha minden városi és járási gyermekklinikának havonta megküldjünk a beutalókat. Betegeink 80%-a „magánúton” kerül hozzánk, gyakran hónapokig járva a különböző neurológiai osztályokat, holott sok esetben csak az azonnali rehabilitáció vezetne hathatós eredményre. Megjegyzendő, hogy bár a szülők zömmel neurológiai rendellenességben vagy ICP-ben szenvedő gyermeküket hozzák kezelésre hozzánk, nagyon széles körben tudunk segítséget nyújtani a különböző egyéb fejlődési rendellenességek esetén is.
– Vannak-e visszatérő betegeik?
– Igen, ami azért örvendetes, mert ez egyfajta visszajelzés a kezelés hatékonyságára, eredményességére vonatkozóan, és azt igazolja, hogy képesek voltunk javítani a gyerekek lelki-fizikai állapotán, életminőségén. 2001-ben például közel másfél száz beteget fogadtunk, közülük 26-ot két, 16-ot három, hármat négy és egyet öt alkalommal. A legjobb érzés mégis az, amikor úgy tud elbúcsúzni gyerek és szülő, hogy köszönik a segítséget, több kezelésre valószínűleg már nem lesz szükségük.
– Decembertől a mamák kényelmén is sikerült javítani...
– Így van, a kórház területén megnyílt egy hétszemélyes kis panzió, ahol a kezelés idejére szállást tudunk biztosítani a messziről érkező mamáknak és gyerekeknek. Eddig bizony akadt, aki naponta beutazott pár hónapos gyermekével Nagybereznáról, Husztról vagy Ökörmezőről, s az ingázás bizony érzékelhetően megviselte mind a szülőt, mind a gyermeket. További jó hír, hogy nemrég új gyógytorna-felszerelésekkel gazdagodott a központ, melyek a fiziológiai rehabilitáció eszköztárát és lehetőségeit bővítik majd.
Popovics Zsuzsanna