Ungváron fázik a banánfa?

A tavasz szigete a télben

2003. január 31., 01:00 , 107. szám

A megyeszékhely egyetlen, az Ungvári Nemzeti Egyetem bázisán működő botanikus kertje 1946-ban nyitotta meg kapuit, létrehozásán, építésén, gazdagításán számos egyetemi botanikus és kertészeti szakember dolgozott több évtizeden keresztül. A rendszerváltást követő pénztelen időszak sajnos a füvészkert életére is rányomta bélyegét, amit mind a parkrész, mind az üvegház jócskán megsínylett.

Amióta az egyetemi költségvetésből ismét jut némi pénz a füvészkert gondozására, lassan leállt a pusztulási folyamat. Igaz, ezt megelőzően jelentős „átszervezés” sújtotta a botanikus kertet, hisz míg húsz éve 86 állandó munkatársa és kertésze volt, mára mindössze 28 maradt.

– Az eltelt időszakban sokat dolgoztunk a parkrész csinosításán és az üvegház körülményeinek javításán – mondja Dmit­ro Szoj­ma, a botanikus kert jelenlegi igazgatója –, aminek egyik kézzelfogható eredménye, hogy az elmúlt évben közel hétezer kertlátogatónk volt. A korábbi évek hagyományaihoz híven rendszeresen felkeresnek bennünket az ungvári iskolák tanulói, állandó látogatóink továbbá a közeli szanatóriumok kijevi, főváros környéki üdülőcsoportjai, de a helybéliek is szívesen betérnek hozzánk egy kis sétára, ter­mé­szetközeli felüdülésre.

Mint megtudtuk, a legtöbb látogató tavasszal, virágzás idején kíváncsi a füvészkertre. Néhány kertrajongó szinte naprakészen számon tartja, mikor bontják első virágukat a magnóliák, a tulipánfák, és kimondottan ezek kedvéért térnek be ide. Az üvegház elvben télen számíthatna a legtöbb látogatóra, amikor az emberek hatványozottan vágynak egy kis zöldre, „trópusi” melegre. Sajnos azonban a botanikus kert üvegháza egyelőre nincs igazán „eladható” állapotban, mivel mind fűtési rendszere, mind a tetőszerkezet szigetelése jócskán elavult, az üvegfödém itt is, ott is beázik, néhol befúj a hideg szél.

– Pedig a trópusi, szubtrópusi növényeknek bizony kell a meleg...

– Egyelőre ott tartunk, hogy reményeink szerint a fagyok idején is tartani tudjuk a plusz 10-15 Celsius fokot, ami lehetővé teszi, hogy az üvegház növényei nagyobb károsodás nélkül vészeljék át a telet – mondja az igazgató. – Örömteli újdonság viszont, hogy a közelmúltban felújították egy száz négyzetméter alapterületű üvegházunkat, amelyben korszerű fűtési és páratartalom-szabályozó rendszer működik majd.

– Milyen látványossággal szolgál az üvegház jelenleg?

– Tél lévén a parkban mindinkább az örökzöld növények kerülnek előtérbe, melyek között találunk 20 éves mamutfenyőt (hazájában ez a faj akár 4000 évig is elél) és örökzöld tölgyet, ami mifelénk szintén a kuriózumok sorába tartozik. Télen, körülményeink ellenére, leginkább a bemutató üvegházra kíváncsiak a vendégeink, ahol jelenleg mintegy félszáz trópusi és szubtrópusi növényfaj látható (a kert parkrészében összesen 2500 növényfajt tartunk számon).

A melegház látványosságainál maradva, a gyerekcsoportok számára az általuk is ismert déligyümölcs-fajták bizonyulnak a „legérdekesebbeknek”. Ilyen például a japán naspolya, a hagyományos és a törpegránát, a füge-, a kivi-, a citromfa vagy az indiai banánfa, ami egyébként nem is fa, hanem fűféle. A bátrabb gyerekek rendszerint meg is szokták kérdezni, hogy a banánbimbóból mikor fejlődik végre igazi gyümölcs, a válasz azonban kissé kiábrándító, a gyümölcséréshez ugyanis legalább plusz 25oC-ra lenne szüksége a növénynek, mely hőmérsékletet azonban nem tudja biztosítani az üvegház. A további termekben kaktusz, páfrány és különböző pálmafélék, valamint jó néhány esőerdei és különleges vízinövény is látható, melyek közül számos unikális példány megyeszerte csak itt található.

A növénygyűjtemény azonban nemcsak a szemek gyönyörködtetője, hisz a botanikus kert elsődlegesen az Ungvári Nemzeti Egyetem képzési céljait szolgálja. Itt gyakorlatoznak ugyanis az UNE leendő botanikusai, biológusai, biokémikusai, ökológusai, akik számára a kert inkább szakmai terepet és munkát jelent, semmint kikapcsolódási lehetőséget.

Az igazgató úr végül azt is elmondta, hogy mindig szívesen fogadják a látogatókat (igény szerint szombaton is), a távolabbról érkezőknek viszont javasolja, előzetesen egyeztessék látogatásuk tervezett időpontját a kert munkatársaival (tel.: 8-222-3-35-92).

pzs