Elborít mindent a szemét?
Április 22. – a Föld napja
Kárpátalján egy személyre ma 1,6 tonna hulladék jut.
– Korábban a települések előtt kereszteket állítottak fel, most viszont majd mindegyik község előtt illegális szemétlerakóval találkozhatunk – kesereg az ökológus.
A világközösség április 22-én ünnepli a Föld napját. A világméretű környezetvédelmi akcióprogram társadalmi kezdeményezésként indult az Egyesült Államokból 1970-ben. „Ki mondta, hogy nem tudod megváltoztatni a világot?” – hangzik a mozgalom egyik jelmondata. Írásunkban annak próbáltunk utánajárni, mi a helyzet a környezetvédelemmel Kárpátalján, melyek a legégetőbb problémák.
Mikola Karpjuk, az ökológiai és természeti források megyei állami főosztályának vezetője szerint 2003 első negyedévében az általuk végzett 995 vizsgálat 265 esetben (az esetek 26,6 százalékában) tárt fel környezetvédelmi szabálysértéseket. 62 esetben jegyzőkönyv felvételére került sor, a vétkeseket összesen 2447 ezer hrivnya pénzbüntetéssel sújtották.
A Kárpátalján is komoly problémát jelentő szeméttelepek számára és állapotára vonatkozó kérdésünkre az osztályvezető elmondta: a hivatalosan működtetett 333 szemétlerakó közül mára mindössze 69 esetében fejeződtek be a vizsgálatok és adtak ki igazolást arról, hogy az adott szeméttároló megfelel az előírásoknak. E téren az Ilosvai, a Nagybereznai és a Nagyszőlősi járásokban legrosszabb a helyzet, ahol még szinte el sem kezdték a munkát, melynek menetét mindenekelőtt a pénzhiány lassítja. A szakember szerint az illegális szeméttelepek száma folyton ingadozik. Nemegyszer előfordul, hogy miután „bezárnak” egy-egy lerakatot, 2-3 nap múltán újra odahordják a szemetet, s ez a macska-egér harc a végtelenségig folytatódik. Csupán az idei év első negyedében 160 illegális szemétlerakót szüntettek meg, ugyanakkor újabb 189 létezésére derítettek fényt.
Tavaly összesen 291 ezer tonna hulladék került a megye szeméttelepeire. Jól megoldottnak mondható a papírhulladék, illetve a vas, a színesfémek szelektált gyűjtése, mivel ezekért viszonylag szép összeghez lehet jutni. Ugyanakkor gondok vannak a műanyagokkal.
Mikola Karpjuk összegzésképpen elmondta: a szemét- és hulladéktárolók az esetek többségében nem felelnek meg az ökológiai és a köztisztasági követelményeknek, ami mindenekelőtt pénzhiánnyal magyarázható.
Mint Jaroszlav Kucenko ökológus, a Kárpátok-régió ökológiai problémáival és a sugárzási biztonsággal foglalkozó laboratórium vezetője a Kárpátaljának elmondta, jelenleg az ország iparilag fejlett régióihoz képest kielégítő az ökológiai helyzet a megyében, ugyanakkor nagy a lemaradás a nemzetközi normáktól. Különösen aggasztónak tartja a szakember a „szeméthelyzetet”. Mint mondja, gyakorta hajlamosak mostohagyermekként kezelni az ökológiai problémákat, miközben rendkívül sok hulladék gyülemlik fel. Kárpátalján például ma egy személyre 1,6 tonna jut.
– Korábban a települések előtt kereszteket állítottak fel, most viszont majd mindegyik falu előtt illegális szemétlerakóval találkozhatunk – kesereg az ökológus.
Kucenko szerint külön problémát jelent a közlekedési eszközök ökológiája, azaz a szén-dioxid-kibocsátás visszaszorítása. Az 1997-ben a megyei állami közigazgatás által a szennyező anyagok kibocsátásának csökkentéséről hozott rendeletnek köszönhetően mára mintegy 10 tonnával sikerült mérsékelni a szennyező anyagok kibocsátását, ám további intézkedésekre volna szükség. Ugyancsak nagy gondot jelent, hogy a rendszeres figyelmeztetés és felvilágosítás ellenére a gazdálkodók továbbra is elégetik a száraz levelet és füvet, ezzel jelentősen szennyezve a levegőt, elpusztítva a talaj mikroflóráját.
Baráth József