Elítéltből élmunkás
Hetyenből vitték a Murmanszki területre
Hetyenben máig név szerint emlegetik azt a helyi falubírót és „bekerült” jegyzőt, akik a negyvenes pvek végé, kiszolgálva az épülő diktatúrút, „börtünkézre” adtak két helybéli fiatalembert, Bimba Lajost és Tóth Pált. A 75 éves Lajos bácsi ma sem tudja, valуjában miért ítélték el és száműzték évekre Észak-Oroszországba. A sanyarú börtönéveket követően itthon kolhoztag lett, és húsz ővvel késхbb már mint élmunkást tüntette ki az akkori hatalom...
– 1948 őszén jött a parancs, hogy menni kell Donbászra. Nem jelentkeztünk, egész télen bujkáltunk a közeli tanya szénakazlai közt. Tavasszal aztán hívatott a bíró, hogy Pali meg én menjünk be Beregszászba, kiírják nekünk a paszportot, és azon túl nyugtunk lesz. A városban azonban nem paszport várt, hanem a milícia. Rövidesen elítéltek – én öt, a barátom négy évet kapott –, bilincsbe vertek, és irány a lembergi elosztó.
– Jómagam a Kola-félszigeten, a Murmanszki területen kötöttem ki. Több tábort megjártam, hol ide, hol oda dobáltak. Annyi volt akkor az emberélet, mint a fűszál, könynyen börtönbe zártak bárkit, hogy éhkoppon robotoltassák. Ki karika cérnáért, ki két kenyérért kapott hat-hét évet. Akire huszonötöt sóztak, azt vitték a bányába, ahol egy munkanap három fogolynapot ért. Tőlem megkérdezték, mihez értek. A kéménysepréshez – mondtam, mivel az egyik nagybátyám mesélte, hogy ő is ezt csinálta a lágerben, és jól ment a sora. Ide nem kell kéményseprő – volt a válasz, és beosztottak az ácsokhoz.
– Az első két táborhelyen voltak velem más magyarok is: Kiss Jóska Beregszászból, Huszár András Beregardóból, Bak Géza és Pallagi Viktor Gátról, meg egy falubéli cigányember. A másik két börtönben egy szál magam voltam magyar, ott nem is igen értették, hogyan kerültem oda. A magyarok Magyarországon élnek, mondogatták, nem tudták, hogy időközben átrendeződtek a határok…
– Kegyetlen hideg volt, egy telet palátkában, azaz sátorban, kettőt barakkban töltöttem. Olyanok voltunk, mint barom az ólban, hiába hajtottak hetente a „bányába”, mindig tele voltunk poloskával. A nyári időszak két-három hónapig, ha tartott, alig zöldült ki a táj, már hullottak a levelek, és jött a fagy, a hó.
– Reggel és este káposzta- meg uborkalevest adtak enni, fagyott fekete kenyérrel, délben leginkább semmit. Írtam is anyámnak – a cementes papírzsák belsejéből szakítottuk a levélnekvalót, és csodák csodája, egykettőre haza is ért –, hogy küldjön valamit, mert éhen halok. Drága jó édesanyám egyet gondolt, megfőzte a paszulyt, kiszárította, összetörte, mint a tarhonyát és küldte utánam kilószámra. Ezt szórtam a „levesbe”, ez tartotta bennem a lelket. Később, munka után, néhányan a konyhára jártunk krumplit hámozni, annak fejében is kaptunk valami ételmaradékot. A pityóka fagyosan is jobb volt, mint a büdös káposzta, félbevágtam, körbetömtem vele a válenki szárát, felfűztem drótra, a derekamra kötöttem, rá a pufajkát, úgy loptam ki a konyháról. A vége jó nagy verés lett, de előtte legalább nem éheztem.
Lajos bácsi 1952 tavaszán szabadult. Vonattal vágott neki az útnak, azt se tudta, hol van Moszkva, Kijev, de csak hazatalált. Itthon a kolhozba került, a családjától elhajtott ökörrel művelte a „közöst”. A hetvenes években aztán többször is kitüntették mint kiváló állatgondozót. 1972-ben ismét látta Moszkvát, immár újvilág-építő élmunkásként.
– Kitűnő fogadtatásban volt részünk – meséli. – Luxusszállodában laktunk, volt úgy, hogy taxin vittek városnézésre, színházban is jártunk. Elmehettünk a boltokba is. Narancsot, fekete borsot és fehér pamutot hoztam ajándékba.
A Vörös téren készült fotókat ma is őrzi Lajos bácsi...
P. Zs.