Módosították a státustörvényt
Az Országgyűlés megszavazta
A Magyar Országgyűlés hétfőn elfogadta a kedvezménytörvény módosítását. A parlament név szerint szavazott a javaslatról, elutasítva valamennyi ellenzéki indítványt. A voksolás eredménye 193 igen, 177 nem szavazat volt.
A bevezetésből törölték az egységes magyar nemzet fogalmát. A változtatás szerint Magyarország, ha az érintett állam igényli, kétoldalú kormányközi megállapodás alapján nyújt oktatási és kulturális támogatást a határon túli magyarságnak. Az anyaországban igénybe vehető kedvezményeket elsősorban oktatási és kulturális területre korlátozták. A szülőföldön, magyar iskolában tanuló gyermekek támogatása nemzetiségtől függetlenül jár egygyerekes családoknak is, és ottani magyar szervezeteken, szülői- és pedagógusszövetségeken keresztül fizetik majd ki.
Kovács László külügyminiszter élénk ellenzéki tiltakozások közepette hangsúlyozta: a törvény gyakorlati jelentősége nem csökken, egyes kedvezmények bővülnek is, viszont a változtatások alkalmazhatóvá teszik a jogszabályt és megszüntetik a konfliktusokat a szomszédos országokkal.
Németh Zsolt a demokratikus eljárás karikatúrájának nevezte a kedvezménytörvény módosítását. A fideszes politikus kifogásolta, hogy a jogszabály-változtatást egy nap alatt intézte el a kormányzat. Úgy vélte, a törvény módosításával Magyarország egyoldalú engedményt tesz, ami diplomáciai szarvashiba.
A szavazást követően a felvidéki MKP és az erdélyi RMDSZ képviselői elégedetten nyilatkoztak a kedvezménytörvény módosításáról. Továbbra sem ért egyet viszont a módosítással Ágoston András, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt elnöke.
Szlovákia a módosított kedvezménytörvényt sem tartja elfogadhatónak – nyilatkozta a sajtónak a budapesti szavazás után Mikulas Dzurinda miniszterelnök, s bizonyos fenntartásokat hangoztatott a módosított jogszabállyal kapcsolatban a román kormány is.
Kovács Miklós, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke a szavazást követően a magyar nemzet önmegalázási gesztusának nevezte a módosítást.