Politikai bosszúhadjárat folyik a KMKSZ ellen
Németh Zsolt és Kovács Miklós találkozója a Parlamentben
Múlt csütörtökön Németh Zsolt Fideszes képviselő, a Magyar Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke fogadta a Parlamentben Kovács Miklóst, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnökét, aki tájékoztatta vendéglátóját a kárpátaljai politikai helyzetről. A megbeszélést követő sajtótájékoztatón Németh Zsolt megdöbbentőnek és elfogadhatatlannak nevezte a kormánynak a KMKSZ-hez való viszonyát.
„Megdöbbenésemnek kell hangot adnom, hogy az elmúlt néhány hónapban a Magyar Köztársaság kormánya minden erőfeszítését arra összpontosította, hogy szétverje a KMKSZ-t” – mondta Németh Zsolt, hozzátéve, a kabinetnek „alkotmányos kötelessége, hogy segítse a határon túli magyarokat, beleértve a politikai önszerveződésüket is”.
Megjegyezte, nem kizárt, hogy az utóbbi hónapokban történtek eredményeként a kárpátaljai magyar közösség „érdemi politikai érdekképviselet nélkül maradhat, és ez kiszolgáltathatja őket részben a magyarországi, részben pedig az ukrajnai belpolitikai folyamatoknak”.
Hozzátette, a KMKSZ hatékony érdekvédelmi tevékenységet folytatott az elmúlt években; „értetlenül állunk ez előtt a magyar kormányzati magatartás előtt”, amellyel „új időszámítás kezdődik a magyar nemzetpolitika történetében”.
„Példátlan dolog, hogy egy határon túli szervezetet magyar állami adminisztratív eszközökkel próbálnak meg felszámolni, megosztani őket, illetőleg olyan klientúrát kiépíteni, amely nem tekinthető szemmel láthatólag a kárpátaljai magyarság olyan legitim és érdekvédelmi szervezetének, amely azt a támogatottságot élvezné, amelyet a KMKSZ élvez.”
Szavai szerint nem tudnak mást feltételezni, mint hogy „politikai bosszúhadjáratról van szó a kormányzat részéről”, amellyel a közösséget büntetik politikai szimpátiája miatt.
Kovács Miklós szerint a KMKSZ ellen folytatott hadjárat azzal jár, hogy működő intézményeket lehetetlenítenek el, ami elsősorban a helyi magyarságot sújtja. A KMKSZ elnöke ennek elemeiként az Illyés Közalapítvány alkuratóriumi rendszerének átalakítását, az oktatási-nevelési támogatás ügyét, valamint a státusiroda-hálózat működésének leállítását említette.
„Ennek következtében a státustörvény végrehajtása Kárpátalján megállt”, jelentette ki, hozzátéve: „csak azért, hogy valamiféle politikai kárt okozzanak a szövetségnek, készek a státustörvény végrehajtásának a leállítására”.
„Olyan helyzetben vagyunk, amikor a KMKSZ elleni antipátia mindenféle elv, mindenféle józan megfontolás felrúgásával érvényesül; ez egy nagyon veszélyes tendencia, nemcsak a kárpátaljai magyar közösségre, hanem áttételesen a magyar államra is, hiszen a teljes elvtelenség és a nyílt politikai bosszú mindenképpen elhitelteleníti az államnak a kisebbségi politikáját” – mondta Kovács Miklós.
MTI – ntk