Kitartás, a készítmény és szerencse kellett a sikerhez
Munkácson járt ifj. Dr. Béres József
A Munkácsi Magyar Egylet szervezésében múlt vasárnap filmbemutatóval egybekötött előadást tartott a város művelődési házában ifj. Dr. Béres József, a híres Béres Csepp feltalálójának fia.
A Béres Cseppet – az egyik legismertebb magyar gyógyszert – több mint húsz évig gyógyhatású készítményként forgalmazták Magyarországon, és csak 2000-ben nyilvánították hivatalosan jegyzett gyógyszerré. Dr. Béres Józsefet, a gyógyszer kikísérletezőjét sokáig sarlatánsággal vádolták. A most 84 éves tudós ma is jó egészségnek örvend, tulajdonosa egy sikeres részvénytársaságnak, melyet fia és menye visz tovább.
– Édesapám 1920-ban született Záhonyban, egy hétgyermekes cipészmester legidősebb fiaként. Mezőgazdasági szakiskolát végzett, de az egyetem helyett huszonévesen a II. világháborúban kellett harcolnia. A háború után végezte el a Gödöllői Agrártudományi Egyetemet – meséli ifj. Dr. Béres József.
– Hogyan lett a végzett agrármérnökből feltaláló?
– A 60-as évek elején édesapám megírta doktori disszertációját, melyben már növényélettannal és növényfiziológiával foglalkozott. Később Kisvárdán a burgonya és a dohány vírusos betegségeit kutatta. Megfigyelte, hogy a vírusok jelenléte önmagában nem vált ki betegséget, csak a legyengült növényeket betegítik meg. Kutatásai igazolták, hogy a csökkentett ellenálló képesség elősegíti a betegség kialakulását. Később állatokat is sikerült nyomelempótlással gyógyítani, ebből következtetett arra, hogy a terápia embereknél is hatásos lehet.
– A kísérletezéshez felszerelt labor szükséges…
– Kezdetben fürdőszobánkban kísérletezett édesapám, majd a 70-es évek elején a kisvárdai kórház laboratóriumában nyílt lehetősége arra, hogy a gyakorlatban próbálja ki a nyomelempótlás hatását az emberi gyógyításban.
– Mitől „csodaszer” a Béres Csepp?
– Semmi titok nincs ebben. Az ember számára élettanilag fontos nyomelemeket tartalmaz speciális összetételben, amilyen a cink, a molibdén, a vas, a kobalt és sok más nyomelem.
– 1975-ben még kuruzslással vádolták édesapját. Hogy lett ebből mégis sikertörténet?
– 1977-ben „bevizsgálták” a cseppeket, és 1978-ban a Herbária nevű állami vállalat megkezdte gyártását. 1989-ben 150 millió forintért vásárolta vissza édesapám saját találmányának gyártási jogát, mivel úgy látta, hogy az állami vállalatnál nem megfelelő minőségben állítják elő a cseppet. Azóta saját cégünk, a Béres Gyógyszergyár Rt. gyártja a cseppet további 40 termékünkkel együtt, kifogástalan minőségben. Édesapám kitartása, maga a készítmény és egy adag szerencse is kellett ahhoz, hogy gazdasági sikertörténet legyen a Béres Cseppből. A cég által megtermelt haszonból, lehetőségeinkhez mérten, támogatjuk a rászoruló magyarországi és határon túli magyarokat egyaránt, hisz ezt, édesapánk szellemiségének megfelelően, kötelességünknek tekintjük.
Badó Zsolt