Jogunk van emlékezni
Konferencia a 44-es elhurcolásokról
November 26-án, pénteken a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola és a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség szervezésében, a Pro Minoritate Alapítvány és a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának támogatásával tudományos konferenciát rendeztek Beregszászban "60 éve hurcolták el a kárpátaljai magyar férfiakat" címmel.
A Rákóczi főiskola Kölcsey Ferenc Szakkollégiumának Filmklubjában dr. Orosz Ildikó, a főiskola elnöke köszöntőjében hangsúlyozta: az idősebb generációk felelőssége, hogy a fiatalok megismerjék múltunknak ezt a szomorú időszakát is.
Szabó Ottó főkonzul beszédében elmondta, mai fogalmaink szerint az 1944-es szovjet deportálás népirtás, genocídium volt. Sokáig emlékezni sem volt szabad ezekre az eseményekre, a térségben lezajlott 1989-91-es politikai változásoknak köszönhetően azonban most már szabadon emlékezhetünk, állíthatunk emlékjeleket Kárpátalján, Nyugat-Ukrajnában. "Mert nekünk, magyaroknak is van jogunk emlékezni, a határ bármely oldalán éljünk is" - mondta.
Dr. Soós Kálmán rektor a Rákóczi főiskolán elindított nagyszabású programról számolt be, amelynek keretében kérdőíves mélyinterjúkat készítenek a hallgatók a lágereket megjárt idős emberekkel, és az áldozatok hozzátartozóival.
A továbbiakban a hallgatók mintegy másfél tucat előadást hallgathattak meg neves hazai, oroszországi és magyarországi történészek előadásában a kárpátaljai elhurcolásokról, illetve a szomszédos régiókban a szovjet megszállók által véghezvitt hasonló megtorló intézkedésekről.
A vitát és a zárszót követően a konferencia résztvevői Gulyás Gyula és Gulyás János Málenykij robot című filmjét tekintették meg.
B. Zs.