A szőlő- és gyümölcstermesztés aktuális kérdései
Tapasztalatcsere Beregszászban
A napokban Beregszászban tartottak szakmai tanácskozást a Beregvidék szőlő-, illetve gyümölcstermesztői. A fórumra a Tanítók Házában került sor. A meghívott előadó Parászka György benei szőlőtermesztő volt.
Elsőként a szőlő növényvédelméről esett szó. Mint elhangzott, a szőlő betegségei elleni védekezést rügyfakadás előtt kell kezdeni, lemosó permetezéssel. Peronoszpóra ellen a réztartalmú, lisztharmat ellen a kéntartalmú szerek hatásosak. Lisztharmat ellen megismétlendő a permetezés, pontosan virágzás előtt, a növény 5-8 leveles állapotában. Kezdő permetezésnél perzselésmentes szer használandó. A rezisztencia kivédése érdekében a permetszereket időszakosan váltani kell.
Peronoszpóra ellen hatékony vegyszer a bordói lé, valamint a bordói lé + kén (tudni kell, hogy virágzás előtt az Otelló érzékeny erre a szerre, tehát ilyenkor azt kerülni kell). Lisztharmat ellen hatásos a Nevikén. A kombinált szerek (Diskus, Qadris, Shavit) a főbb betegségek ellen védenek. A növénykondíció javításához Parászka a lombtrágya használatát ajánlotta, nevezetesen a Wuxalt és a Solubort. Az utóbbi elősegítheti a kötődést, éréskor cukorjavító hatása van.
A botritisz elsősorban a tömött fürtű fajtákat támadja. Ellenszere a Ronilan és a Rovral. Szó esett arról, hogy a botritisz felelős az aszúsodás folyamatáért is. Hatása elsősorban az időjárás függvénye, száraz időben aszúsodást, csapadékos időben rothadást okoz. A virágzáskor a legtöbb kárt okozó szőlőmoly ellen az Unifosz és Zolone szereket javasolta az előadó. A gubacsatka ellen virágzásig lehet védekezni permetezéssel, erre hatásos szer a Bi58.
A gyomirtás kapcsán elhangzott, hogy a szőlőkertekben leginkább az egyszikű tarackbúza, a szeder és a pásztortáska burjánzik. Hatásos gyomirtók: Glialka, Medalon, Roundup Fusilade, Dual.
Az előadás második részében a gyümölcskerti teendőkről esett szó. A kajszibarack legelterjedtebb betegsége a baktériumos ágelhalás, mely jellemzően a gyümölcsfák negyedik évében jelentkezik. Védekezés: tavaszi metszés a fa ún. piros bimbós állapotában, továbbá rezisztens fajták alkalmazása.
A gyümölcskertek legnagyobb ellensége vidékünkön az egyre agresszívebben terjedő monília. Védekezés: Mankoceb tartalmú szerek. Ugyancsak elterjedt kártevő a körtelevélbolha.
M. B.