A kishatárforgalom visszaállítását tervezi Magyarország
A magyar kormány szorgalmazza, hogy kerüljön kidolgozásra egy egységes uniós kishatárforgalmi szabályozás annak érdekében, hogy ismét létrejöjjön a kishatárforgalom Magyarország és Ukrajna között. Az uniós koncepcióval kapcsolatos magyar álláspont kialakítása során a kormány nagymértékben támaszkodni kíván az érintett határon túli magyar szervezetek véleményére, ezen belül a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség javaslatait is figyelembe veszik.
2003. augusztus 1-jével megszűnt a kishatárforgalmi egyezmény Magyarország és Ukrajna között. Az érintett vajdasági, illetve kárpátaljai magyar közösségek kérésére a magyar kormány szorgalmazta, hogy az Európai Unió keretén belül létrejöjjön egy olyan egységes kishatárforgalmi szabályozás, mely a schengeni rendszer bevezetése után lehetővé tenné a kishatárforgalom visszaállítását Magyarország és Ukrajna, illetve Magyarország - Szerbia és Montenegró viszonylatában. Az egységes uniós kishatárforgalmi szabályozás kidolgozása mostanra jutott olyan fázisba, amikor már körvonalazódik a szabályozás lényege, és ezzel párhuzamosan a tagállamok álláspontja.
Az uniós szabályozás előreláthatóan több hónapos tárgyalási-egyeztetési folyamat után születhet meg, és ezt követően kerülhet sor a kétoldalú megállapodások kidolgozására Magyarország és Ukrajna között.
Az egységes uniós kishatárforgalmi rendelet tervezete a kishatárforgalom négy alapvető fogalmi elemét határozza meg: 1. A határ rendszeres - meghatározott okból (családi, szociális, kulturális, gazdasági) történő átlépése; 2. A jogosultság alapja a meghatározott határövezetben lakás ténye; 3. A másik államban való tartózkodás lehetőségének meghatározott határövezetre korlátozása; 4. Az ott-tartózkodás időtartama limitált.
A szabálytervezet szerint határövezet egy az államhatártól légvonalban számított maximum 30 km-es sáv lehet, mindkét ország területén. Amennyiben azonban egy meghatározott közigazgatási egység részben kívül esik a 30 km-en, a határövezet kiterjeszthető 35 kilométerig. A rendelet hatálya a határterületen legalább egy éve jogszerűen tartózkodó harmadik ország állampolgáraira terjed ki.
A tervezet egy új vízum bevezetésére is javaslatot tesz, mely többszöri beutazásra jogosít és érvényessége a határövezetre korlátozódik. Ez az ún."L-vízum" ("local" vagyis "helyi" vízum). Ezzel a vízummal a tagállam határövezetében való tartózkodás időtartama beutazásonként maximum 7 nap lehet, az egymást követő beutazások időtartama pedig bármely féléves periódusban nem haladhatja meg a három hónapot. A vízum minimum egy, legfeljebb öt évig érvényes, formáját tekintve egységes vízum, mely a határon nem állítható ki. A tagállam a vízumdíjat mérsékelheti, sőt el is engedheti.
A tagállamok a kishatárforgalom keretében speciális határátlépő pontokat állíthatnak fel, illetve a kijelölt határátkelőkön külön sávot hozhatnak létre a határövezet lakosai számára. A kishatárforgalmi rend szabályait megsértőkkel szemben a nemzeti jogszabályoknak megfelelő arányos, hatékony szankciókat kell előírni, melyek lehetővé teszik az L-vízum törlését, visszavonását is.
-nagy-