Hagara Viktorra emlékeztek Beregszászban
Interparlamentáris avatóünnepség a vármegyeháznál
Magosligeti Dr. Hagara Viktor (1848-1923), az Interparlamentáris Unió (IPU) egyik magyar alapítója, a nagyszőlősi kerület egykori országgyűlési képviselője, Bereg vármegye főispánja tiszteletére avattak emléktáblát múlt pénteken Beregszászban az IPU magyar és ukrán nemzeti csoportja küldöttségeinek részvételével az egykori beregszászi megyeháza épületénél.
Az avatási ünnepség előtt a magyar és ukrán képviselők a beregszászi járási közigazgatási hivatal épületében találkoztak Erdélyi Károllyal, a Beregszászi Járási Tanács elnökével, Csizmár Bélával, a járási közigazgatási hivatal vezetőjével, valamint Zsupán Józseffel, Beregszász megyei jogú város polgármesterével.
Hárs Gábor, a magyar Országgyűlés szocialista képviselője, az Interparlamentáris Unió Magyar Nemzeti Csoportjának elnöke avatóbeszédében örömmel állapította meg, hogy a kedvezőtlen időjárás, a zuhogó eső ellenére szép számmal gyűltek össze a város polgárai, hogy tisztelegjenek a világ máig legnagyobb, ma 141 országot tömörítő parlamenti szervezete, a 110 éve kilenc ország által létrehozott Interparlamentáris Unió egyik alapítójának emléke előtt. A nagyszőlősi születésű Hagara Viktor munkásságának tanulságait elemezve Hárs Gábor az egykor élt képviselőnek a nemzetközi kapcsolatokat, s ezen belül is a többség és kisebbség viszonyát illető hallatlan tiszteletét, odaadását emelte ki, valamint az ezek javítása érdekében kifejtett szakadatlan munkálkodását, ami, mint mondta, követendő példa lehet utódai számára is. Mint a szónok kifejtette, örömteli, hogy ez az alkalom is szolgálhatja a magyar és ukrán parlamentek közötti baráti kapcsolatok erősítését és ápolását az európai egység megteremtésének jegyében, amelyet rendkívül fontos feladatnak nevezett, s ezen belül is kiemelt feladatként jellemezte a kárpátaljai magyarok érdekeinek képviseletét.
Oreszt Klimpus, az IPU Ukrán-Magyar Tagozatának elnöke beszédében arra helyezte a hangsúlyt, hogy a jelenlegi Európa Tanács parlamenti közgyűlése ma annak a folyamatnak az eredménye, amelynek egyik kezdeményezője földink, Hagara Viktor volt. A szónok emlékeztetett, hogy az ukrán-magyar kapcsolatok hagyományosan jók, valamint kitért az Ukrajna területén élő magyar közösség jelentőségére is ebben a viszonyban; amely közösség, szavai szerint, egyike az ország legtekintélyesebb és legjobban szervezett kisebbségeinek, s amely ugyancsak kapocs államaink között. A képviselő végül köszönetet mondott a két ország diplomatáinak, külképviseleteinek is, amiért kiváló munkakapcsolataik még közelebb hozzák egymáshoz Ukrajnát és Magyarországot.
Gazda László, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei közgyűlés elnöke, magyar parlamenti képviselő, az IPU Magyar-Ukrán Tagozatának elnöke beszédében arra emlékeztetett, hogy Hagara Viktor tanulmányai végeztével visszatért e vidékre, s élete hátralévő részében az itt élők felemelkedésén munkálkodott. "Ha elhisszük mi, ebben a térségben élők, hogy együtt többre jutunk, akkor az elkövetkező időszakban megvan a lehetőségünk, hogy többre is jussunk" - adott hangot meggyőződésének végezetül Gazda László.
Katona Tamás történész, a Kárpátaljai Szövetség elnöke beszédében Hagara Viktor személyét, munkásságát idézte meg. A szónok Hagara képviselői pályafutása mellett kitért a politikus Bereg vármegyei főispáni, és szociális tevékenységére is. 1897-es főispáni kinevezése után rokonával, Egán Edével karöltve küzdött a mai Kárpátalja területén a társadalmi igazságosság érvényesüléséért, határozottan fellépett a vidék ruszin lakosságának gazdasági kizsákmányolása ellen.
"Lehet tanulni tőle abból a szempontból is, hogy az itt élő nemzetek és nemzetiségek összefogását képviselte egy olyan korban, amikor ez még kevéssé volt divatos" - hangsúlyozta a Kárpátaljai Szövetség elnöke.
Katona kiemelte: 1903-ig tartó főispánsága alatt Hagara jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy Beregszász valóban iskolaváros legyen. A kárpátaljai magyarság számára ma is arra van szükség, hogy minden szinten kitűnő oktatása legyen, mert, mint kifejtette, nem szabad egy kisebbségnek értelmiség nélkül létezni. Csak a komplett társadalom az, amely meg tudja védeni magát, amely gyökeret tud ereszteni, s nekünk itt ezer esztendős gyökereink vannak, amelyeket nem szabad eltépődni hagyni, mondotta, hozzátéve, hogy csak a kultúra, csak a műveltség, csak a tudás teszi lehetővé a megmaradást.
Ezt követően Hárs Gábor, Gazda László, Oreszt Klimpus és Zsupán József leleplezte a volt megyeháza épületének falán elhelyezett emléktáblát.
A magyar Országgyűlés képviselőinek küldöttsége látogatást tett a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán, és találkozott a magyar érdekvédelmi szervezetek képviselőivel. A koraesti órákban a küldöttség Ungvárra utazott, ahol a KMKSZ székházában megbeszéléseket folytatott a Szövetség vezetőségével. (Kárpátalja/MTI)