A Magyar Művészeti Akadémia a Néprajzi Múzeumban
Nyilvános klubnap Ungváron
A Magyar Művészeti Akadémia (MMA) magyarországi és kárpátaljai tagjai nyilvános klubnapot szerveztek Ungváron a Néprajzi Múzeum kistermében.
Az anyaországi akadémiai tagok egy nappal korábban, pénteken érkeztek Ungvárra. A program Erfán Ferenc ungvári festőművész műtermében kezdődött, ahol megtekintették a kárpátaljai tagok közül Magyar László, Tóth Lajos festőművészek és a házigazda legújabb munkáit.
Másnap a nyilvános klubnapon Dr. Kováts Flórián, a jelenleg 145 tagú MMA titkára üdvözölte a megjelenteket. Elmondta, hogy az akadémia kárpátaljai tagjainak meghívására, a magyar kultúra napja alkalmából érkeztek Ungvárra. Orosz István grafikus, az akadémia ügyvezető elnöke arról beszélt, hogy az MMA 1992-ben Budapesten létrehozott civil szervezet, amely a különböző művészeti ágakban kiemelkedőt és jelentőset alkotó magyar művészeket tömöríti. Az MMA-nak kezdettől fogva voltak Magyarország határain kívül élő tagjai is, de a legtöbbet – közöttük nyolc kárpátaljai alkotót – a december 5-i szégyenletes népszavazás után hívta meg tagjai közé az akadémia.
Ezután bemutatkoztak az akadémiai tagok. Ács Margit prózaíró, a Kortárs folyóirat szerkesztője elmondta: újabban elsősorban tanulmányokat ír, majd felolvasott egyik recenziójából, amelyet Török Bálint Szent-Iványi Domokosról szóló könyvéről írt. Erfán Ferenc festőművész kultúránk és azon belül a képzőművészet közös gyökereiről beszélt, és a határokon átnyúló kapcsolatok pozitív hatásairól. Füzesi Magda nagyberegi születésű költő bemutatkozását követően felolvasta Táj gesztenyékkel című versét. Ferencz István építész, az Iparművészeti Főiskola tanára elmondta: "Az építész szakma ugyanúgy nem tanítható könyvből, mint egy író vagy grafikus tevékenysége, ez is mester és növendék viszonyán alapszik... Mert nagyon nehéz megmondani, hogy egy tér építésénél hol kell megállni, mitől lesz az olyan arányú, ami örökké műveli a hozzá nem értőt is." Gerzson Pál festőművész, az MMA alapító tagja hangsúlyozta: a ma még társadalmi szervezetként működő, de a köztestületi státus elnyeréséért tevékenykedő akadémia célja, hogy tagjai személyes megbecsülésén túl a magyar kultúra értékőrző, mértékadó közösségévé váljon. Elmondta továbbá, hogy szép emlékek fűzik vidékünkhöz, hisz a negyvenes években Ungváron járt gimnáziumba. Magyar László festőművész, a Révész Imre Társaság elnöke megköszönte a határon túli művészek nevében a Magyar Művészeti Akadémia tagjainak, hogy az egységes magyar művészet szellemében gondolkodnak. Nagy Gáspár költő méltatta az akadémia kárpátaljai írótagjait és felolvasta egyik, nemzeti imádságunk születésnapjának tiszteletére írott versét. Bemutatták Orosz István grafikusművész, filmrendező Vigyázat, lépcső! című animációs filmjét. Szemadám György festőművész, író életéről és munkásságának kezdeteiről, illetve ars poeticájáról mesélt. Tóth Lajos festőművész, grafikus kifejtette: bízik abban, hogy az egyetemes magyar művészet palettáján a kárpátaljai művészek új színfoltot jelentenek. Végül Vári Fábián László olvasta fel Feslik a setét című versét.
A rendezvényen jelen volt Orosz Ildikó, a KMPSZ elnöke, Viski János, a Magyar Köztársaság ungvári főkonzulátusának vezető konzulja, Brenzovics László, a KMKSZ alelnöke, Kulin Zoltán, az ungvári televízió vezérigazgató-helyettese, a Révész Imre Társaság művészei, valamint sok érdeklődő.
A nyilvános akadémiai nap résztvevői végül megtekintették a megyeszékhely Zenei-Drámai Színházában a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség által a magyar kultúra napja tiszteletére szervezett színházi előadást.
B. Zs.