Kárpátalján is lehetnek Utasi Árpik?
Mesebeli történet
A televíziót rendszeresen néző kedves olvasóink biztosan hallottak már az RTL Klub Csillag születik című tehetségkutató műsoráról, s talán látták is, hogy a döntőben a nézők szavazatai alapján egy mesemondó kisfiú, a vajdasági Csantavérről érkezett Utasi Árpád lett a győztes. A 14 éves fiatalember havi egymillió forintot kap egy éven át, valamint egy Fiat 500-as személygépkocsit. Utasi Árpád a folklór mellett a számítógépes játékoknak és a keleti küzdősportoknak is nagy rajongója. A mesemondó megtiszteltetésnek tartotta, hogy a döntőn Szabó Gyulával, a Nemzet Színészével léphetett fel közösen, többször meg is ölelte a színészt nagyrabecsülése jeléül. A mindig mosolygó, jó kedélyű Árpi sajátos kifejezéseivel elmondta, Szabó Gyula a beszédtechnikában is segített neki, így már nem harapja el a szavak végét. Közös produkciójuk végén a műsorvezetők egy meselemez-szerződést nyújtottak át a fiúnak, amelyet győzelmétől függetlenül kapott.
Akárcsak a népmesékben, ennek a tehetséggondozó vetélkedőnek a végén is elnyerte a szegénylegény a jutalmát. Hisz a négy gyermekét tisztes szegénységben nevelő Utasi családban csak az édesapa dolgozik, kőművesként. Az édesanya neveli a gyerekeket és gondoskodik az állatokról. Az egyetlen fiúgyerek igyekszik ebben neki minél többet segíteni, ha kell, megitatja a jószágokat, vagy vigyáz a kishúgára, Melanira, akinek gyakran mesél. Idáig ez a leírás sok kárpátaljai tehetséges gyerekre is igaz lehetne, a különbség mindössze annyi, hogy Utasi Árpi egyet gondolt, és mint a mesében, gazdaggá tette családját, miközben egész Magyarország megismerte és megszerette ezért.
A történet felveti azt a kérdést: Miért nem láttunk a műsorban kárpátaljai tehetségeket? Annál is inkább, mert július 14-én az RTL Klub munkatársai Beregszászban is tartottak egy úgynevezett castingot (válogatást), a 6-os számú általános iskolában. File Klára iskolaigazgatótól megtudtuk, hogy nálunk összesen 13-an jelentkeztek, közülük is akadt olyan, aki a Beregszászhoz közel eső magyarországi falvakból jött szerencsét próbálni. A tizenhárom jelentkező énekes produkcióval próbálkozott, sajnos egyikük sem került be a negyvenkét legjobb közé, akik bemutatkozhattak a műsorban.
A többi válogatási helyszínhez képest meglepően kevés volt Kárpátalján a jelentkező, és a produkciójuk között sem akadt olyan, amelyet érdemesnek tartott volna arra a szigorú zsűri, hogy bemutassák a tv-nézők előtt. Mesemondó nem jelentkezett egy sem, pedig a beregszászi járási Sárosorosziban hat éve szerveznek rendszeresen mesemondó versenyt. A kezdetektől zsűritagként közreműködő Riskó Márta tanárnőtől arról érdeklődtem, hogy a Sárosorosziban feltűnt tehetséges gyerekeknek lehetett volna-e esélyük a Csillag születikben? "Nagyon örültem, hogy ezt a tehetségkutató műsorsorozatot egy olyan kisgyerek nyerte meg, aki egy igazi magyar, hagyományos gyökerekből táplálkozó produkcióval lépett színpadra. Örülök, hogy a televíziónézők számára ez még ma is érték, és győzni lehet ezzel a sok tehetséges táncoló, éneklő, sok-sok ismert angolszász produkciót bemutató fiatal előtt. A másik, amiért örülök, hogy egy határon túli magyar gyereknek sikerült ezt a csúcsot meghódítania. Én biztos vagyok abban, hogy a mi kárpátaljai gyermekeink között is lehetne olyanokat találni, akiknek a tehetsége összevethető az Utasi Árpikáéval. Évek óta részt veszek zsűritagként a Sárosorosziban megrendezett mesemondó versenyeken, ahol számos olyan kisfiút és kislányt is hallottam, akinek az előadása lebilincselő, magával ragadja a hallgatók figyelmét, úgyhogy bátran kiállhatna egy ilyen versenyen. Különösképpen a Vidnyánszky Éva néni által felkészített kis Ficseri-stúdiós gyerekek, akiknek tehetségük és mesterségbeli tudásuk is megüti azt a szintet." A mesemondó versenyeket szervező Cséke Ilona tanárnő lapunknak elmondta, hogy a kis győztesek bármennyire is tehetségesek, felnőnek és utána már nem hallani róluk. "Sok kiugróan tehetséges gyerekkel találkoztam az elmúlt öt év alatt, például rendszeresen jól szerepel a versenyeken a beregdédai Simon Dániel vagy Lenyó Orsolya Sárosorosziból, de nem tudok egy nálunk feltűnt gyerekről sem, hogy kamatoztatta volna ezt a tehetségét."
Badó Zsolt