Állandó intézmény lett a KMKF
A magyar Országgyűlés hétfőn elfogadta a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumáról (KMKF) szóló határozatot; a dokumentum alapján a KMKF-et a parlament saját állandó intézményének tekinti.
A határozatot 276 igen szavazattal 8 ellenében, 2 tartózkodással fogadta el a Ház. A "nem"-ek az SZDSZ-frakcióból érkeztek.
Ezzel a magyar Országgyűlés jogilag is rendezi a 2004 óta ténylegesen működő KMKF-et - mondta az előterjesztők nevében Szili Katalin házelnök. Leszögezte: ez az együttműködés, ez a határozat semmiféle európai uniós normát vagy hazai jogot nem sért.
Németh Zsolt (Fidesz) szerint életképes kezdeményezésnek bizonyult a KMKF elindítása, ám ez négy párt kezdeményezése, az SZDSZ részvétele nélkül. A Fidesz politikusa azt mondta, a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) megszüntetése után a KMKF az egyetlen olyan fórum maradt, amely fontosnak tartja bevonni a magyar politikai élet minden szereplőjét a magyar-magyar párbeszédbe.
Kovács Miklós, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnöke, aki jelen volt az országgyűlési vitán, örvendetesnek nevezte a KMKF parlamenti intézménnyé válását. Lehetne tartalmilag gazdagabb, de örülünk ennek mint első lépésnek - jelentette ki.
A dokumentumban szerepel, hogy Magyarország, Románia, Szlovákia és Szlovénia európai uniós csatlakozásával a magyarság nagy része az EU polgárává vált; az utóbbi években felgyorsult Horvátország csatlakozási folyamata és megnyílt Szerbia távlati integrációs perspektívája is. "Ennek következményeként az európai integrációs folyamat különböző szinteken és eltérő fázisokban a kárpátaljai magyarság kivételével a Kárpát-medence minden magyar közösségére kiterjed, ami új lehetőségeket és új eszközöket biztosít a nemzetpolitikai érdekérvényesítés számára" - áll a határozatban.
A KMKF elnöke az Országgyűlés elnöke, szervezetét és működését a KMKF által elfogadott statútum szabályozza.
A Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma 2004. szeptember 10-én alakult meg a különböző Kárpát-medencei országok országos vagy tartományi, megyei szinten megválasztott képviselőinek és az Európai Parlamentben mandátummal rendelkező magyar képviselőknek az egyeztető fórumaként. Azokból az országokból, ahol nincs országos parlamentbe megválasztott képviselő vagy számuk nem éri el a négyet, az Országgyűlés elnöke a regionális, vagy ennek megfelelő szintű választásokon mandátumot szerzett képviselők közül annyit hív meg, hogy az adott országból a KMKF munkájában részt vevő képviselők száma elérje a négy főt.
Az Országgyűlés minden frakciója három képviselőt, a külügyi és határon túli magyarok bizottsága három, az Európai Parlament frakciónként egy-egy képviselőt delegált a fórumba. A KMKF évi egy alkalommal, szeptemberben plenáris ülést tart Budapesten. (Kárpátalja/MTI)