A primőröktől az utószezonig
Fóliaházak, internet, megélhetési lehetőségek
A kolhozrendszer felszámolása után megannyi, önálló gazdálkodóvá váló földműves tette fel magában a "Hogyan tovább?" kérdését. És hamar bebizonyosodott: a kevés földű kisgazdák számára a viszonylag kisebb területet (ám annál több munkát) igénylő fóliaházi zöldségtermesztés nyújthatja az aránylag legbiztosabb lehetőséget önmaguk és családjuk fenntartására. De miként is él meg egy termelő a fólia alatt termesztett zöldségfélék értékesítéséből a nagyszőlősi járási Tiszakeresztúrban?
- 1995 óta termesztem a különböző zöldségeket - elsősorban az uborkát - a piacra - magyarázza a helybeli Deák László. - Eleinte szabadföldön termesztettem az uborkát egy 600 méter hosszú támrendszeren, öt évvel ezelőtt azonban felépítettem az első, 30 méter hosszú fóliaházamat. Jelenleg ebben termesztem az uborkát, egy hasonló nagyságú, másik melegházban a paradicsomot, de már építem a két újabb, húsz, illetve ötven méter hosszú fóliaházamat. Kezdettől fogva fémvázas melegházakat építek, mert a favázat négyévente újra kell cserélni, míg a vasszerkezet 20-30 évig is kitart, csak persze ötévente le kell festeni. Amúgy pedig magam készítem a vázakat, mert igaz, hogy sok munkába kerül az elemek összehegesztése, de anyagilag jobban jövök ki, mint ha megvásárolnám a kész szerkezeteket. Azok ugyanis jelenleg - egy 30 méteres melegház esetében - 800 USA-dollárt, vagyis négy és fél ezer hrivnyát húznának ki a zsebemből...
Ami a fóliát illeti, előbb négy mezőgazdasági idényt "túlélő", lengyel gyártmányú anyaggal vonták be a fémvázakat, nemrég viszont külföldi technológiával, de belföldön előállított, hat évig is kitartó burkolóanyagot húztak rá a vasszerkezetekre. Mert bár az utóbbiak drágábbak, hosszabb távon mégis kisebb kiadást jelent a beszerzésük. Nemrég új mezőgazdasági szaküzlet nyílt a közeli Tiszaújlakon, így riportalanyunk ott szerzi be a fóliát.
- Fatüzelésű kazánnal fűtjük a melegházat - magyarázza beszélgetőtársam. - Február elején vetjük el a holland fajtájú zöldségek vetőmagját, s április közepén pedig szállítani kezdem a primőröket a beregszászi, a nagyszőlősi, valamint az előzőeknél sokkal nagyobb forgalmat lebonyolító, és nagyobb vásárlóerővel rendelkező munkácsi piacra. Az idény elején 10-15 hrivnyáért tudtam eladni egy kiló uborkát, mostanára viszont 70 kopijkára esett vissza az ára.
A később beérő terméseket korábban viszonteladók vásárolták fel, majd, miután beindultak a konzervgyárak, előbb a tiszapéterfalvai Green Ray Konzervgyárnak adtam el az uborkát, most pedig a fancsikai Univer Kft.-nél értékesítem azt, mely vetőmagot, alaptrágyát, fóliát, támrendszerhez való hálót, fátyolfóliát biztosít, s az idén még palántát is adott - folytatja. - Általában június vége után kezdem leadni a termést a konzervgyárnak, de az idén a fehér penész levitte az egész termést, így az egész területen újra kellett ültetnünk az uborkát, hogy legalább ősszel, az utószezonban értékesítsük azt, s ez, sajnos, máskor is előfordult már...
Pedig a növényvédelemre is gondol, ám a permetezést sem szabad túlzásba vinni. Amúgy a szükséges vegyszereket korábban Magyarországon szerezte be, újabban viszont egy feketepataki szaküzletben vásárolja azokat. A tápoldat elkészítéséhez felhasznált műtrágyát egy tiszaújlaki szaküzletben vásárolja meg, s emellett kálium-nitráttal, illetve kalcium-nitráttal is gazdagítja a talajt. Ami pedig a holland fajtájú vetőmagokat illeti, eleinte azokat is a határ túloldaláról szerezte be, ám újabban már egy nagyszőlősi boltban vásárolja meg a termékeket.
Évente ellátogat a falunkba a tivadarfalvai központú Terra Dei Alapítvány szaktanácsadója, megvizsgálja a talajt, az öntözéshez felhasznált víz minőségét, a só-koncentrációt, és ezek alapján ad tanácsot - magyarázza a gazda. - Egy éve pedig már az internetet is bevezettettem, s a világhálóról, konkrétan a www.agraroldal.hu oldalról is értékes információkat szerzek be. Ha például valamilyen betegség megtámadja a zöldségeimet, leírom a tüneteket, elküldöm a megbetegedett termés fényképét, majd elolvasom a fent nevezett oldalon közzétett választ...
Ami pedig a megélhetést illeti - fejti ki végezetül -, ha csak az uborka értékesítéséből akarnék megélni, annyi zöldséget kellene termesztenem, amennyi egy száz méter hosszú fóliaházban terem meg, ezért most még melegházi paradicsomot és szabadföldi káposztát is adok el, ám az a célom, hogy száz méteres hosszúságig növeljem az uborkatermesztésre szánt fóliaházaim hosszát.
Lajos Mihály