Új iskolát szeretnének Fornoson

2008. augusztus 22., 10:00 , 397. szám

A munkácsi járási Fornos 98 százalékban magyar anyanyelvű település. A faluban magyar tannyelvű általános iskola működik. Ám komoly problémák hátráltatják az intézményben zajló eredményes oktatást. Megkérdeztük az ügy kapcsán Darcsi Zoltán iskolaigazgatót.

– Mi akadályozza iskolájukban az oktatási folyamat megszervezését?

– Általános iskolánk két épületrészből áll: egyiket az 1870-es években építették, eredetileg paplak volt, a másik a szovjet éra vége felé épült. 2006-ban az "emlékezetes" kárpátaljai földrengés következtében a régebbi épületrész annyira megrongálódott, hogy életveszélyessé kellett nyilvánítani. Azóta az épület zárva van, s ott szünetel a tanítás.

– Mennyiben befolyásolta mindez a tanítást?

– A régi épület kiesése teljesen felborította az iskola működését. Átmenetileg a tanítás néhány osztály számára két váltásban működik. Mindennek sajnos a gyerekek isszák meg a levét, mert a tanítás délután már nem olyan hatékony, mint délelőtt. Mindez kihat az oktatás minőségére, a szakkörök munkájára. Hogy kevesebb osztálynak kelljen délután bejárnia, a tanárit tanteremnek engedtük át és az informatikateremben is osztályt nyitottunk.

– Milyen lépéseket tettek a megoldás érdekében?

– Szeretnénk a régi épület helyett egy újat építeni, mely magába foglalna négy új osztályt, egy könyvtárat – ez jelenleg még a bezárt épületben van –, egy gyűléstermet és egy alsó tagozatosok igényeit kielégítő tornatermet. A bezárás óta már többször fordultunk a munkácsi járási állami adminisztrációhoz – több ígéret is elhangzott ez ügyben –, de konkrét lépés eddig még nem történt. Valószínűleg azért, mert a járási költségvetésben egy ilyen nagyságrendű építkezés költségeire – 2-3 millió hrivnyára lenne szükség – jelenleg nincs pénz. Sajnos pályázatok útján sem tudtuk a szükséges összeget megszerezni. El kell készítenünk az új iskola tervrajzát és költségvetését is, ami kb. százezer hrivnyát tesz ki. A járási tanács nem tudja ezt biztosítani, hiába kérvényeztük. Ha ehhez sikerülne szponzort találnunk, talán az állami költségvetés is könnyebben állna mellénk. Hálával várunk tehát minden segítőkész lépést.

– De azért van egy kis újítás...

– Az ép szárnyban, ahol jelenleg az oktatás zajlik, jelentős felújításokat hajtottunk végre, hogy ha már szűken vagyunk, legalább megfelelő legyen a környezet. A felújításokra az államtól kapott 30 ezer hrivnyát használtuk fel. Remény van arra is, hogy két éven belül megoldódik az iskola központi fűtésrendszerének bevezetése is. Vannak tehát pozitív lépések is.

– Mondana néhány szót az iskola életéről?

– Iskolánknak 181 tanulója van. Idén 14 elsős kisdiák lépi át először az iskola kapuit, indul tehát új magyar osztály. Más településektől eltérően ezzel kapcsolatban nálunk nincs gond, tekintve, hogy szinte színmagyar a település. Nálunk nincs is ukrán osztály. Jelenleg 18 pedagógus látja el az iskolai teendőket. Ebből néhányan beutazók, de a jövőre nézve biztató, hogy van és lesz helyben utánpótlás. Több helyi fiatal tanul az Ungvári Nemzeti Egyetemen, Beregszászban a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán és a Munkácsi Tanítóképzőben. Szinte minden tantárgyból lesz tehát pedagógus-utánpótlás – kivéve az ukrán nyelvet. Ha ez megoldódna, valamint előrelépés történne az új iskola építésének kérdésében, elmondhatnánk, hogy végre elégedettek vagyunk.

fzs