Elbontják az útszéli kereszteket?
"Nagyon elvonják a vezetők figyelmét, ezért határozat született a leszerelésükről. Az utaktól távolabb, az útszélre helyezik át őket, hogy ne láthassa őket a járművezető. Ezzel a munkával az útkezelők foglalkoznak majd, miután a leszerelést egyeztetik az Állami Közlekedési Felügyelőséggel" – közölte a sajtónak nyilatkozva Olekszandr Golocvan, az Ukravtodor képviselője. Hogy a városok területén is elbontják-e az emlékjeleket, arról a helyi önkormányzatoknak kell dönteniük.
A hivatásos járművezetők általában helyeslik az intézkedést, miután az emlékjelek véleményük szerint valóban elterelik a közlekedők figyelmét, s különösen a friss jogosítvánnyal volán mögé ülőkre nézve veszélyesek. Igaz, érvelésükkel távolról sem mindenki ért egyet. Sokan úgy vélik, az útszéli koszorúk látványa arra készteti a vezetőket, hogy jobban figyeljenek, legyenek óvatosabbak. Mint mondják, nem léteznek ennél hatékonyabb jelek, amelyek az utakon ránk leselkedő veszélyekre figyelmeztetnének.
Ellenzik a keresztek eltávolítását a felállítóik is. Az úton elhunytakat gyászoló családtagok és rokonok számára ezek valódi emlékhelyek, melyek jelentősége általában az évek múlásával sem csökken. Ők egyértelműen az elhunytak emlékének meggyalázásaként élnék meg a keresztek, koszorúk eltávolítását. "Ez volt az utolsó hely, ahol a fiam járt életében, itt érte a halál. A kereszt mindig rá emlékeztet, valahányszor elmegyek mellette" – mondja B. Sándor. Ő hét évvel ezelőtt temette el egyetlen gyermekét, aki közlekedési balesetben hunyt el a Munkács és Beregszász közötti országúton.
Az általunk megkérdezett papok és lelkészek egybehangzóan úgy vélték, hogy az útszéli kereszteknek a hit, az egyház szempontjából nincs különösebb jelentőségük. Ha valaki elvesztett hozzátartozójára kíván emlékezni, inkább keresse fel a sírját a temetőben, teszi hozzá egyikük, arra utalva, hogy a temetőkben egyre több az elhagyatottan álló sír.
pszv/fzs