Ahol mindenki nyertesnek érezhette magát
Népmesemondó verseny Sárosorosziban
A KMKSZ Sárosoroszi Alapszervezete az idén immár nyolcadik alkalommal rendezte meg - Mese, mese mátka... címmel - az általa útnak indított népmesemondó versenyt, melyen a beregszászi járási általános iskolák diákjai két korcsoportban (a 8-12, illetve a 13-15 éves tanulók kategóriájában) mérhették össze tudásukat.
Elsőként Cséke Ilona sárosoroszi pedagógus, a helybeli KMKSZ-alapszervezet elnöke üdvözölte a megjelenteket, majd bemutatta a zsűri tagjait: Sin Józsefet, a KMKSZ Beregszászi Középszintű Szervezete (BKSZ) elnökét, a Beregszászi Járási Állami Közigazgatási Hivatal elnökhelyettesét, Riskó Mártát, a Beregszászi Magyar Gimnázium magyartanárát, Kovács Erzsébetet, a Sárosoroszi Általános Iskola magyar nyelv és irodalom szakos pedagógusát, valamint Kovács Elemér újságírót. A továbbiakban elmondta, hogy a két korcsoport mellett külön kategóriát alakítottak ki a kovászói iskolások számára, akik a szórványprogram keretében tanulják nyelvünket és irodalmunkat.
Ezt követően Riskó Márta, a zsűri elnöke a KMPSZ, valamint a KMKSZ nevében köszöntötte a résztvevőket, illetve a hallgatóságot, majd a versenyzők vették birtokba az iskolai tornaterem átmenetileg világot jelentő deszkákká változó padlózatát, s elsőként a Kisbégányi Általános Iskola kicsiny színjátszói mutatták be - nagy kedvvel, látható élvezettel - mesejáték formájában Az okos leány című népmesénket. Majd sorban felléptek a Kisbégányból, Beregdédából, Mezőváriból, Nagyborzsováról és Kovászóról érkezett mesemondók, valamint a házigazdák képviseletében a kis sárosoroszi előadóművészek, komoly vagy humoros hangvételű, ám mindenképpen tanulságos meséikkel...
Nagy öröm volt hallgatni a meséket a kovászói iskolások előadásában, külön értékeljük, hogy ezek a szórványban élő gyermekek ilyen szépen adták elő népmeséinket - fejtette ki Riskó Márta a versenyszámok elhangzása után. Míg Kovács Elemér a versenyzők helyes kiejtését dicsérte, mely igencsak örvendetes tény, ha számításba vesszük, hogy ezek a gyermekek nem magyar környezetben élnek. Sin József pedig úgy összegezte a tapasztaltakat, hogy a kis mesemondók ezúttal is - stílszerűen fogalmazva - mesésen szép délutánt szereztek a hallgatóság számára...
A 13-15 évesek korcsoportjában a Beregdédából érkezett Simon Dániel nyerte el az első díjat, az emberi hiszékenységet kipellengérező, kacagtatóan mulatságos, Csalóka Péter c. mesével. A tavaszfakasztó királykisasszony c. népmese előadásával a sárosoroszi Borsós Bettina szerezte meg a képzeletbeli ezüstérmet, s a szintén sárosoroszi Brekócki Evelin léphetett fel a dobogó harmadik fokára a Hamupipőke-témát feldolgozó Kormoska c. mesével. A Nagyborzsován élő Hauptman Tamás A szegény ember szőlője, a kisbégányi Kot József pedig Az Isten kardja c. mese előadásával nyerte el a zsűri különdíját.
A 8-12 éves iskolások kategóriájában a Mezőváriba való Tóth Hajnalka szerezte meg az első helyet Az aranyeke c. mese színes, érzékletes elmondásával. A bolondos legény előadásával a sárosoroszi Lenyó Orsolya állhatott a képzeletbeli dobogó második fokára. Iskolatársáé, Az állatok nyelvén tudó juhász c. mesével fellépő Brekócki Viktóriáé lett a harmadik hely. A Kisbégányból érkezett Kuruc Dávid a zsűri különdíjával a tarsolyában térhetett haza. Emellett pedig ugyancsak különdíjat kaptak Az okos leány c. mesejátékot eljátszó kis színészek is.
A kovászóiak közül A nyelves királykisasszony c. mesével fellépő Burcsa Erika állhatott fel a dobogó legfelső fokára. Egyetlen ponttal maradt le tőle az Ajándékba száz botütés c. népmesét előadó, s a második helyet elnyerő Keselja Katalin. Nyimec Natália a Csuka fogta róka c. mesével szerezte meg a képzeletbeli bronzérmet. Burcsa Ilonka és Selej Szilvia különdíjat kapott a zsűritől. KMKSZ BKSZ különdíját a mezővári Tóth Hajnalka vehette át.
Végezetül Cséke Ilona megköszönte a résztvevőknek a fellépésüket, a felkészítő tanároknak és a szülőknek a fáradozásaikat, a hallgatóságnak pedig azt, hogy jelenlétével tisztelte meg a rendezvényt. Leszögezte, hogy magyarságunkat abban is meg kell mutatni, hogy megtanítjuk gyermekeinknek gyönyörű szép népmeséinket, s reményét fejezte ki aziránt, hogy jövőre is találkozunk a Sárosoroszi Általános Iskola falai közt.
Az ajándékokat a KMKSZ biztosította. A rendezvényt támogatta a magyar Oktatási és Kulturális Minisztérium.
L. M.