Mit fizet a hadsereg?

Jó tudni!

2009. június 12., 10:00 , 439. szám

A pénzügyi válság kitörésével sok fiatalember kénytelen felülvizsgálni a jövőjével kapcsolatos terveit. Míg korábban az iskolák, szakiskolák, felsőoktatási intézmények végzősei minden nehézség nélkül elhelyezkedhettek, sőt még válogathattak is a munkahelyek között, manapság minden adódó lehetőséget meg kell becsülni. A kínálkozó lehetőségek között egyre vonzóbbnak tűnik a hadsereg, amely bizonytalan világunkban viszonylag biztos jövőt kínál. Legalábbis a hadsereget bizonyosan nem számolják fel.

Az elmúlt években kivétel nélkül minden párt megígérte, hogy megszünteti a kötelező sorkatonai szolgálatot, hiszen ettől még több szavazatot remélhetett a választások alkalmával. Azzal persze senki nem törődött, hogy az államnak megközelítőleg sincs annyi pénze, amennyi az áltlános hadkötelezettség eltörlése esetén a hivatásos hadsereg megteremtéséhez szükséges, így azután a honvédelemben jelenleg ugyanolyan káosz uralkodik, mint az élet bármely más területén Ukrajnában.

Egészen 2008 végéig óriási volt a létszámhiány a szerződéses sorkatonai állomány terén - érthetően igen keveseket vonzott a lehetőség, hogy jövőjüket a Védelmi Minisztériummal kössék össze. De a pénzügyi válság gyökereiben változtatott a helyzeten: a fiatalok felfedezték, hogy a hadsereg stabil jövőt tud felkínálni a számukra. Így azután, míg korábban a kötelező sorkatonai szolgálatukat teljesítő katonák alig várták már leszerelésük napját, mostanság az otthonról érkező keserű levelek hatására sokan elgondolkodnak azon, vajon mi a jobb: az otthoni bizonytalanság, vagy a hadsereg kínálta létbiztonság? Ennek hatására némelyik ukrajnai alakulatnál valóságos versengés alakult ki a hivatásos sorállomány munkahelyeiért.

De lássuk, mi vár a szerződéses katonának jelentkező fiatalra! A védelmi minisztérium sajtószolgálata természetesen élénk színekkel ecseteli a szerződéses katona életét. A színes plakátok a hadkiegészítő parancsnokságokon, a vonzó propagandafilmek a televízióban, a statisztikai adatok leginkább vidám luxusüdülésnek láttatják a katonai szolgálatot. Valójában azonban korántsem olyan vidám az összkép.

Ami a béreket illeti, az ukrán hadsereg közlegényének havi fizetése mintegy ezer hrivnyát tesz ki. Igaz, a szerződéses katonák ritkán szolgálnak közlegényi rangban, általában viszonylag rövid továbbképzést követően őrmesteri rangot és beosztást kapnak. Ezzel értelemszerűen a bérük is nő. Az őrmesterek bére általában 1200-1500 hrivnya havonta. Valamivel többet keresnek a századok és zászlóaljak törzsőrmesterei. Sajnos a felsőfokú végzettséggel nem rendelkező hivatásos katonák számára ezzel le is zárult a ranglétrán való előrelépés lehetősége - napjaink ukrán hadseregében ugyanis már nem képeznek zászlósokat és tiszthelyetteseket, mivel ez nem felel meg a NATO-szabványoknak. Ha netán valaki túl alacsonynak tartaná az ország legénységi állományú védelmezőinek bérezését, vegye figyelembe, hogy egy alezredesi rangú egységparancsnok alapfizetése is mindössze 3200 hrivnya havonta.

A katonai szolgálat előtt álló sorköteles fiatalok számára mindazonáltal jó lehetőségnek tűnhet a hivatásos katonai pálya. Igaz, ebben az esetben a minimális szolgálati idő két évre nő a jelenlegi egy helyett. Azok számára, akik már letöltötték a kötelező sorkatonai szolgálat egy évét, a minisztérium felajánlja, hogy folytassák szerződéses katonaként a szolgálatot a leszerelés pillanatára elért katonai fokozatukban. A szerződés ebben az esetben öt évre szól, a tapasztalt katonák azonban azt állítják, hogy az idő előtti szerződésbontás sem jár különösebb hátrányokkal az előnytelen jellemrajzot leszámítva.

Az egyedülálló szerződéses katonáknak ideiglenes kollégiumi elhelyezést ajánlanak a seregnél, tűrhető lakhatási körülményekkel. A védelmi minisztérium hosszú távon lakást is ajánl katonáinak, ezt az ígéretet azonban egyelőre csak ritkán és vontatottan tudja betartani. A családos tisztek, a sorállományú katonákról már nem is beszélve, általában évekig várnak a saját lakásra.

A pénzügyi válság természetesen a hadsereget is érinti. A szerződéses katonáknál mostanság akadozik az ingyenes élelmiszer-fejadagok és az egyenruha kiadása. Így jelenleg a katonák kénytelenek maguk étkezni és öltözködni szerény fizetésükből. Igaz, a leleményes katonák ebben a helyzetben is feltalálják magukat, amennyiben igyekeznek a kötelező sorkatonai szolgálatát töltő állománnyal együtt enni a laktanyai étkezdékben.

Mint látható, a szerződéses katonai szolgálatnak egyaránt megvannak a maga előnyei és hátrányai. Szakértők szerint az a legfontosabb, hogy megértsük, a mai szerződéses katonák többségükben nem szolgálatot teljesítenek, hanem bejárnak dolgozni a munkahelyükre: manapság már senki sem kényszeríti őket arra, hogy padlót súroljanak, zöldre fessék a hervadó füvet vagy építsék a tábornok nyaralóját - mint epésen megjegyzik, erre ott vannak a kötelező sorkatonai szolgálatot teljesítők. A hivatásosok nincsenek korlátozva szabad mozgásukban, s teljes értékűek a szabadnapjaik is. A hadsereg mindenekelőtt a stabilitást biztosítja számukra. Katonákra ugyanis mindig szükség lesz. Legalább annyi bizonyos tehát, hogy nem maradnak munka nélkül. (Kárpátalja/korrespondent.net/segodnya.ua)