Kölcsey Nyári Pedagógusakadémia

2009. július 24., 10:00 , 445. szám

Folytatódott a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség (KMPSZ) által szervezett Kölcsey Nyári Pedagógusakadémia: július 20-25. között immár a harmadik turnusra került sor. A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola bázisán a jelzett idő alatt matematika, történelem, ukrán nyelv és irodalom szakos, illetve alsó tagozatos ukrán tanároknak szerveztek továbbképzést, valamint számítástechnikai tanfolyamot kezdő és haladó szinten.

A főiskola Győr termében tartott megnyitón a KMPSZ és a KMF elnöke, dr. Orosz Ildikó üdvözölte a továbbképzésre jelentkezett pedagógusokat, egyben arról is tájékoztatta őket, milyen eredménnyel jár ez az egyhetes képzés számukra. A megyei oktatási osztály oklevelét ugyanis azok a pedagógusok kapják meg, akik részt vesznek a nyári akadémia szakirányú képzésén, majd két hétig a Kárpátaljai Megyei Pedagógus-továbbképző Intézet ősszel sorra kerülő tanfolyamán.

A továbbképzés heti eseményei kapcsán az elnök asszony felhívta a figyelmet a reggeli plenáris előadások fontosságára, melyek az eltérő szakú pedagógusoknak a különböző kérdésekben való együttgondolkodását szolgálják.

A szakok csoportfelelősei ez alkalommal a főiskola és a KMPSZ munkatársaiból kerülnek ki: a matematikusoknál Kulin Judit (KMF), a történészeknél Nedbál Klára (Beregszászi Magyar Gimnázium), az ukrán nyelv és irodalom szakosoknál Cséke Ilona (Oroszi Általános Iskola), az alsó tagozatos ukrán pedagógusoknál Margitics Katalin (KMF), a számítástechnikai tanfolyamokon pedig Pallay Ferenc (KMF).

A képzésekre a kárpátaljaiakon kívül ismét jeles magyarországi és kijevi előadókat hívtak meg, mint pl. Lajkó Károly (Debreceni Egyetem), Kása Zoltán (Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem), Pákh György (Budai Szent Margit Gimnázium), Szakács Attila (Békéscsabai Szent István Egyetem), Egyed Alice és Kmeczkó Szilárd (Kölcsey Ferenc Református Tanítóképző Főiskola), Lengyel György (Miskolci Egyetem, Régészeti Tanszék), O.M. Avramenko (Kijevi B. Grincsenko Városi Pedagógiai Egyetem) és L.I. Macko (Kijevi Drahomanov Nemzeti Pedagógiai Egyetem). Az előadások mellett számos kulturális program szolgálja a pedagógusok tartalmas kikapcsolódását.

A Kölcsey Nyári Pedagógusakadémiát a Magyar Köztársaság Oktatási és Kulturális Minisztériuma támogatja.

fzs