Reumatoid artritisz és artrózis

2011. július 8., 10:00 , 547. szám
Dr. Vackó László, a Munkácsi Keresztyén Egészségügyi Központ orvosa

Reggelenként arra ébredek, hogy fájnak az ízületeim, melyek emellett nagyon merevek, s csak lassan tudom mozgásra bírni őket. Mit tehetnék azért, hogy elmúljanak a fájdalmaim? – telefonált be szerkesztőségünkbe egy fornosi olvasónk. Kérdését dr. Vackó Lászlóhoz, a Munkácsi Keresztyén Egészségügyi Központ orvosához továbbítottuk.

– A betegnek minden bizonnyal reumatoid artritisze van – magyarázza a szakember. – Ez egy viszonylag ritkábban előforduló ízületi betegség, s míg a gyakoribb artrózis (népies kifejezéssel: sólerakódás), vagyis a porcok elcsontosodása, megkeményedése, az ízületek eldeformálódása esetében reggelenként még nem lép fel kellemetlen érzés a csípőkben, a térdekben, hanem csak a mozgatásukkal, a megterhelésükkel egyenes arányban kezd erősödni bennük a fájdalom, addig az artritisznél fordított a helyzet, éppen pihenés után, leggyakrabban reggelenként jelentkeznek a tünetek: nagyon erősen fájnak, s szemmel láthatóan megduzzadnak az ízületek, ezenkívül annyira megmerevednek, hogy a betegnek olyan érzése támad, mintha le lenne láncolva, s csak úgy képes mozgásra bírni a végtagjait, ha előzőleg „bejáratja” azokat, ami akár órákig is eltarthat. A kór egyaránt felléphet a fiataloknál, illetve az időseknél, s az idézi elő, hogy zavar támad az immunrendszerünkben, mely – hibás működése folytán – a szervezet védelme helyett megtámadja az ízületeket (ezért nevezzük autoimmun betegségnek), ám azt, sajnos, még nem tudjuk, mi okozza a védekező mechanizmus „pálfordulását”. A fájdalom eleinte általában a tenyerekben és a talpakban jelentkezik, később azonban átterjed a csípőre, a vállra, a térdre, valamint a könyökre. Ez a folyamat egyes betegeknél gyorsan, hónapokon belül lezajlik, míg mások esetében csak lassan, évek alatt megy végbe. A betegség szövődményeként izomsorvadás is felléphet a végtagokban.

– Miként kezelhetjük a betegséget, s tehetünk-e valamit a megelőzéséért?

– Ha az ember észreveszi magán a tüneteket, mielőbb forduljon reumatológus szakorvoshoz, az élethosszig tartó terápia során pedig nagyon komoly gyógyszerekkel, súlyosabb esetekben csak szteroid hormonokkal lehet megszüntetni a panaszokat. Szükség esetén kombinálják a gyógyszeres kezelést az ortopéd műtétekkel, melyek során protéziseket ültetnek a szervezetbe. Emellett nem szabad hosszú ideig pihenni, hanem gyakran meg kell mozgatni az ízületeket. A kór megelőzésére viszont, sajnos, nincs módunk, mivel nem ismerjük a kiváltó okot, azt, hogy miért hibásodik meg a szervezet immunrendszere.

– Fentebb már szót ejtett az artrózisról. Bővebben is beszélne erről a betegségről?

– A porcok elcsontosodása, megkeményedése kortól függő megbetegedés, általában 50 éves kortól kezdődhet, s a nők esetében gyakrabban fordul elő, mint a férfiaknál, mivel összefüggésben van a klimaxszal. A fájdalom – az artritisszel ellentétben – elsőként a legnagyobb terhelésnek kitett ízületekben, a csípőben és a térdben jelentkezik, s csak később terjed át a kéz ujjaira, a kórban szenvedő idős emberek utolsó ujjpercei mellett – azok eldeformálódása miatt – bütykök jelennek meg. Kezdetben még javít a beteg állapotán, ha lepihen, később viszont a pihenés sem mulasztja el a fájdalmat, így azt már csak gyulladásgátló gyógyszerekkel lehet csökkenteni, ám az ízületek elváltozását az élethosszig tartó terápia ellenére sem lehet megállítani. Előrehaladott esetekben pedig a csípő teljesen tönkremehet, s egyedül a protézis beültetésével lehet orvosolni a panaszokat. Ám míg az artritiszre nem hatnak a gyógyfürdők, addig az artrózisos betegek állapotán segíthetnek a termálforrások, leginkább a ként, illetve az arzént tartalmazó gyógyvizek. Kárpátalján a leghíresebb kénes gyógyfürdő a Kékesfüredi (Szinyáki) Szanatóriumban található, míg a legjobb arzéntartalmú termálforrás a rahói járási Gorjana Tisza Szanatórium területén tör elő a földből. S mivel a megbetegedést végső soron a kalciumhiány idézi elő, így a kór megelőzése érdekében minden 40 év fölötti nőnek kalciumtablettát kellene szednie. Az élelmiszerek közül sok kalciumot tartalmaz a tej, a túró, a sajt, illetve a kefir, így ajánlom, hogy – különösen az idősebbek – fogyasszanak minél többet belőlük, emellett pedig a különböző gyógyhatású készítményekkel is juttassanak be a szervezetbe minél nagyobb mennyiséget ebből a fontos ásványi anyagból, de tegyék ezt folyamatosan, megszakítás nélkül.

Lajos Mihály