XI. Kárpátaljai Nyári Kölcsey Pedagógusakadémia

2012. július 6., 10:00 , 599. szám

A Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség (KMPSZ) 2002 óta minden évben megszervezi a Kárpátaljai Nyári Kölcsey Pedagógusakadémiát, hogy a magyar nyelven tanító tanárokat modern posztgraduális képzésben részesítse, így erősítve megyénk magyar nyelvű közoktatását. Idén a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola (KMF) bázisán július 2-tól 7-ig tart az akadémia első turnusa, mely tanítók és óvodapedagógusok, drámapedagógusok, informatikusok és zenepedagógusok továbbképzését szolgálja.

Az ünnepélyes megnyitóra a KMF Győr termében került sor. Köszöntő beszédében dr. Orosz Ildikó, a KMPSZ elnöke rámutatott, hogy a Kárpátaljai Nyári Kölcsey Pedagógusakadémiát azzal a céllal rendezik meg, hogy ezzel is segítsék azt a nemzetegyesítő folyamatot, melyet immár két éve a magyar kormány hivatalosan is felvállalt. A Kölcsey Akadémia olyan „hajszálér”, amely az előadásra ideérkező anyaországi szaktekintélyek révén hozzájárul a pedagógusok szakmai tudásának felfrissítéséhez, s ezzel az iskolai munka hatékonyabbá tételéhez.

Az első turnusban helyet kapott az iskolai módszertanba tavaly integrált drámapedagógia is, ami önmagában is számos lehetőséget tartogat a tanárnak: pl. segít „felfedezni” azon kreatív és tehetséges gyerekeket, akik ugyan lehet, hogy nem a legtehetségesebbek az iskolai oktatásban szereplő „hétköznapi” tantárgyakból – pl. matematikából –, a drámapedagógiai módszerekkel megközelíthető területek iránt viszont érdeklődést és fogékonyságot mutatnak. E képzés révén lehetőség nyílhat új módszerek elsajátítására, melyek később az iskolai oktatásban is hatékonyan alkalmazhatók, s ezáltal idővel talán újra fellendülhet a kárpátaljai gyermekszínjátszó mozgalom is.

A zeneoktatás egyik legnagyobb problémája az, hogy a kárpátaljai magyar iskolákban oktató pedagógusok egyáltalán nem rendelkeznek a magyar osztályokban alkalmazható ének-zene programmal, s ezt a kérdést mindeddig nem lehetett hivatalos állami szintre emelni. Az anyaországból érkezett szakemberek segítségével számos olyan hatékony módszer és ismeret sajátítható el, melyeket a pedagógusok az ukrán állami tantervbe beépítve sikerrel alkalmazhatnak majd a magyar osztályokban zajló munkában is.

Előnyt jelent a naprakész információhoz és tudásanyaghoz történő azonnali hozzáférés, amit korunkban már egyetlen tanintézmény sem nélkülözhet. Az informatika a világháló révén egyben kapcsolatteremtő és közösségépítő tényező is. Ezért a hivatásos informatikatanárok és rendszergazdák továbbképzése mellett a más szekcióbeli pedagógusoknak is nyújtanak kezdő szintű számítástechnikai oktatást.

Bemutatkoztak maguk a szekciófelelősök is: Gabóda Éva (óvodapedagógia), Bagu Géza (drámapedagógia) Pallay Ferenc (informatika), valamint Kepics Andzselika (ének-zene). Az első turnusra ez alkalommal négy anyaországi szaktekintély érkezett: a váci Apor Vilmos Katolikus Főiskoláról dr. Karácsony-Molnár Erika és Horváth István főiskolai tanárok, valamint Fótról Kovács Éva és Kiss Tibor: ők drámatanárként és rendezőként tevékenykednek.

Ezután kezdetét is vette a munka Karácsony-Molnár Erika Nemcsak nyelvében, hanem hagyományaiban is él a nemzet! c. plenáris előadásával, amelyben kihangsúlyozta: már kezdő pedagógusként nagyon fontosnak tartotta, hogy a néphagyományokat az oktatói-nevelői munkába belevigye. Ugyanis a hagyományok megismerése révén a tanulók számos „kincsre” bukkanhatnak, s kulturális és nevelői hatásuk is igen jelentős. Az előadó biztatta pedagógustársait, alkalmazzák ők is ezt munkájukban, melynek gyümölcseiről ő maga már meggyőződhetett.

A programot Magyarország Emberi Erőforrások Miniszté­riuma támogatja.

F.Zs.