Megemlékezés Guton
Államalapító Szent István királyunkra emlékezett a KMKSZ Guti Alapszervezete augusztus 19-én a település emlékparkjában. A 2001-ben állított Szent István-emlékműnél tartott eseményen jelen volt Kovács Miklós, a KMKSZ elnöke, Sin József, a KMKSZ Beregszászi Középszintű Szervezetének (KMKSZ BKSZ) elnöke, Gyurin Miklós, Magyarország Beregszászi Konzulátusának vezető konzulja, valamint Nagy Szabolcs helyi segédlelkész. Szent királyunk méltatásán kívül az emlékparkban felavatásra került egy, a település 700 éves fennállását hirdető kopjafa is, mely Pocsai Vince református lelkész alkotása.
A vasárnapi istentisztelet végeztével az emlékparkban gyülekezőknek elsőként Peres Dóra guti diáklány énekelte el a Honfoglalás, az Egy vérből vagyunk, valamint Az ének István királyról c. dalokat. Balogh Enikő és Bíró Dominika pedig a Szózatból idézett részleteket.
Sin József beszédében államalapító Szent István királyunk tevékenységét méltatta, aki országgá tette a hazát, s alkotmányt, törvényt adott az embereknek, a kereszténységet államvallássá tette. Így vált a magyar nép Európa bástyájává, a kereszténység élharcosává. A KMKSZ BKSZ elnöke a megmaradás kulcsaként említette meg az ősi gyökerek iránti hűséget is, melybe a nemzeti hagyományok és kultúra, valamint az anyanyelv ápolása is tartozik. „Nem véletlen – mutatott rá –, hogy a kárpátaljai magyarság életének ellehetetlenítésére törekvők éppen ezért pusztítják és rongálják előszeretettel levéltári hagyatékainkat, s gyalázzák meg a vereckei honfoglalási emlékművet. Zárszavában Sin József a megmaradás és érvényesülés egyik legfontosabb aspektusaként egymás támogatását említette, melynek egyik fontos színhelye a politika színpada. Utalva a közeljövőben sorra kerülő parlamenti választásra, arra kérte a jelenlévőket, hogy az itteni magyarságért tenni akaró magyar politikusokra, ne pedig képmutatókra szavazzanak.
Pocsai Vince tiszteletes igehirdetése után bemutatta az általa készített kopjafát, mely vésett és faragott szimbólumrendszerével a település elmúlt hétszáz évének eseményeit tömöríti.
Méltatta szent királyunk munkásságát Gyurin Miklós vezető konzul is, aki rámutatott arra, hogy István király bölcs iránymutatásait követve az összmagyarság okkal bizakodhat abban, hogy minden nehézség ellenére helyt tud majd állni a változó világban.
Simon József és Peres Melinda Szent István királyról szóló verseket szavaltak.
„Ezen a földön a legfelsőbb bíró maga az idő – fogalmazott Kovács Miklós. – Cselekedeteik, valamint a történések tükrében ez mond majd ítéletet minden személyről, közösségről és népről. Bíróként az idő is súlyos ítéleteket hoz, ám ha valakit a mérleg serpenyőjében könnyűnek talál, azt nem börtönre vagy halálra, hanem feledésre ítéli. Akiről az idő azt mondja, hogy nem érdemes megjegyezni, az nagyon súlyos, megfellebbezhetetlen ítélet.”
Kovács Miklós hangsúlyozta: a kárpátaljai magyarság – hasonlóan az államalapítást megelőző magyarság helyzetéhez – szintén naponta kényszerül szembesülni kemény próbatételekkel, melynek kezelésére az adott közegen belül három lehetőség – beolvadás, emigráció és helytállás – közül választhat. A KMKSZ elnöke rámutatott: könnyű belátni, hogy az első két lehetőséget választva a kárpátaljai magyarságnak a megmaradásra esélye nincsen, így egyedüli esélyt a helytállás jelent! Az, hogy ragaszkodunk nemzetiségünkhöz, ezeréves múltunkhoz, s hogy a nemzetért áldozatokat hozó őseink példáját követve az adott pillanatban mi is áldozatokat hozunk. „Minden körülmények között a KMKSZ feladata és magasabb hivatása az, hogy ezt a harmadik lehetőséget mint valóságos lehetőséget felmutassa. A helytállás nehéz, de kézzelfogható tényező, de ennek fényében dől majd el, hogy a történelem és az idő milyen ítéletet hoz felettünk. Vállaljuk hát fel a helytállást, melynek terén a történelemből büszkén hivatkozhatunk Szent István királyra” – zárta szavait Kovács Miklós.
Nagy Szabolcs segédlelkész Máté evangéliuma VII. részéből hirdetett igét, majd az ünnepség a Himnusz eléneklésével és koszorúzással zárult.
Fischer Zsolt