Suhogtak a csizmák, pörögtek a szoknyák…
Szüreti mulatság a Rákóczi-főiskolán
Idén 4. alkalommal rendezte meg a már hagyományos jótékonysági szüreti bálját a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola, melynek bevételéből idén is a főiskola tetőszerkezetének már folyamatban lévő felújítását támogatták.
Az október 12-i, nagyszabású rendezvény fővédnökei Németh Zsolt, Magyarország Külügyminisztériumának államtitkára, Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Főiskoláért Alapítvány elnöke, támogatói Magyarország Beregszászi Konzulátusa, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola, Magyarország Ungvári Főkonzulátusa, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., Komárom-Esztergom megye önkormányzata, Demcsák Katalin, a főiskolán található Ham-Lett kávézó tulajdonosa, a Chizay borászat, a SV „Aisberg” Ltd., Bíró Tibor vállalkozó és az Eudoxia 20 Alapítvány, szervezői pedig a Pro Cultura Subcarpathica, Magyarország Beregszászi Konzulátusa és Ungvári Főkonzulátusa és természetesen a Rákóczi-főiskola voltak.
Az érkező közel 400 vendéget a főiskola palotás viseletbe öltözött diákjai fogadták s kísérték „a tett színhelyére”, a Gross Arnold terembe, ahol a jó hangulat megalapozása érdekében fogópálinka és újbor várta a vendégeket. A szervezők természetesen a vendégfogó közbeni szórakoztatásról sem feledkeztek meg, így a borozós-pálinkázós-beszélgetős percek fényét Kovács Péter hegedűjátéka és a Borzsa-vár zenekar emelte.
Az ünnepélyes megnyitóra már az Esztergom teremben került sor, ahol Tóth István, Magyarország beregszászi főkonzulja, Németh Zsolt államtitkár és Brenzovics László köszöntötte a vendégsereget. Tóth István kiemelte egy másfajta szüret idei termésének eredményét, az Európai Unió Keleti Partnerség projektjét, melynek keretén belül az iskolafelújítási programnak köszönhetően hatalmas beruházásokra került sor, melyért ezúton is tolmácsolta köszönetét Bacskai Józsefnek, Magyarország ungvári főkonzuljának, valamint a magyarországi Külügyminisztérium munkatársainak. Tóth István gondolatmenetét továbbfűzve Németh Zsolt elmondta: „Egy csodálatos intézményben vagyunk most, melybe sokan hosszú évek óta építjük bele szívünket, lelkünket. Olyan hely ez, melyben folyamatosan készülnek a szüretre. Bár, ahogy a szőlőtermesztésben, úgy itt is sokat számítanak a külső tényezők, de azt senki sem mondhatja, hogy mindegyik ukrajnai főiskolán olyan eredményes munka zajlana, mint itt. Ez a munka pedig legfőképp a tanárok és diákok közösségében folyik.
A nemzeti közösség életében is van tehát végcél, szüret. Igaz, e tekintetben a Kárpát-medence, ahol a XX. században a Szovjetunió komoly erőfeszítéseket tett azért, hogy kő kövön ne maradjon, egy olyan szikár talajú vidék, ahol bort termelni talán könnyebb, mint nemzetként túlélni. Ennek ellenére ez a közösség mégis él, virul, s a legjobb példája annak, amikor egy közösség élni akar és nem hagyja, hogy a körülmények ide-oda dobálják, s életét az éppen aktuális körülmények határozzák meg. Idén is lesz tehát szüret – folytatta az államtitkár –, de ezért a szüretért meg kell dolgozni, hogy elindulhassunk a megmaradás és felemelkedés biztos útján. Ehhez kívánok sok erőt, s az elkövetkezendő hetekben sok tudatosságot, hogy az egyedüli legitim magyar politikai erő, a KMKSZ, melynek olyan magyar jelöltjei vannak, akik e közösségnek erős képviseletet adhatnak, célt érjen. Adjunk meg hát nekik minden támogatást a megmaradás, felemelkedés és az eljövendő szüret érdekében.”
„Boldog vagyok, hogy láthatom megvalósulni összefogásunk eredményeit – mondta Brenzovics László, parlamenti képviselőjelölt, a Kárpátaljai Magyar Főiskoláért Alapítvány elnöke. – Hisz az épület belső felújítása is az összefogás eredménye, s most láthatjuk, hogy a tető és a homlokzat felújítása is megkezdődött, mely szintén kizárólag a jótékonysági báljainknak és nemes adományozóinknak köszönhető. Kevés helyen mondhatják el, hogy pusztán az emberek jóakaratából ilyen eredményeket értek el. Decemberre szeretnénk a kupoláig felújítani az épületet. S ha a mai bálunkat is sikeresen zárjuk, akkor a főiskola egész épületének felújítása is lehetségessé válik. Bármilyenek is tehát a körülmények, ha az ember megfelelő munkát, jóakaratot fektet be, s a Jóisten is segíti, akkor minden probléma megoldható. Köszönet mindazoknak a határon inneni és túli támogatóknak, akik segítettek intézményünkön. Egy nemzet vagyunk, s ahogy Arany János írta: Élni fog a nemzet, amely összetart.”
A köszöntők elhangzását követően s az állófogadás alatt Szoboszlai Csilla, kárpátaljai származású operaénekesnő, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem végzősének csengő hangja és zongorajátéka gyönyörködtette a vendégeket. Jó zene mellett édesebb a bor, s finomabb az étel.
Ettünk is, ittunk is, így hát jöhetett a szórakozás! A programok sorát a Kijevi Művészeti Egyetem végzőseiből álló Betyárok táncegyüttes bemutatója nyitotta meg, majd az eMeRTon-díjas és Kodály-emlékdíjas Fonó Zenekar előadása következett. A fellépők az eddiginél is jobb hangulatba hozták a bálozókat, s mivel a ritmus már ott motoszkált mindenkiben, kezdetét vette a táncház, melyen a Fonó banda húzta a talpalávalót. A megfáradt táncosok tartalmas pihenéséről a Radnóti-díjas Tóth Péter verses előadása és Demes Tamás, iskolánk biológia szakos hallgatójának, a tavalyi X-Faktor döntősének éneke volt hivatott gondoskodni.
Ezután következett az est fénypontja, a „bronz”, „ezüst” és „arany” kosarak, a szüreti torta és Hamupipőke cipőinek árverése, melynek főbírája Bacskai József főkonzul volt, aki igazán jól végezte dolgát. A cserépben mért árakat sikerült jó magasra feltornászni.
Vacsora előtt egy különleges eseményre került sor: Vays József vállalkozó, aki a legnagyobb összeggel támogatta a bál létrejöttét, nem mindennapi ajándékban részesült, ugyanis nemcsak egy cserépjegyet kapott, hanem egyet a főiskolát fedő százéves tetőcserepek közül.
Bacskai József vacsoranyitó pohárköszöntőjében a magyar összefogásra, a közös magyar jövőre emelte poharát. Az est hivatalos része ezzel véget is ért. A finom ételekből és jó borból álló vacsora jó hangulatáról ismét Szoboszlai Csilla éneke és zongorajátéka gondoskodott. S hogy a finom étkek sokáig ne pihenhessenek, kezdetét vette a hajnalig tartó szüreti mulatság. Hogy mindenki megtalálja a neki legmegfelelőbb pihenést egy-egy tánc között, a „füstölgőket és pipázókat” a Pipatórium, a „fáradtakat és botlábúakat” a biliárdterem és a kártyabarlang, az „édeseket és kedveseket” a Sütivár, míg a „józanokat és szomjasokat” a Ham-Lett várta.
A bál igazán eredményesnek bizonyult: 801 cserép gyűlt össze, így főiskolánk ennyivel lépett közelebb tetőszerkezetének megújulásához.
E. R.