Baleset a kátyús úton
„Az útburkolat rettenetes állapota, az eltakarítatlan hó és jég miatt mostanság különösen gyakoriak voltak a baleseteket útjainkon. Minap egyik szomszédom gépkocsijának kerékfelfüggesztése tört el az egyik kátyúban. A gyakorlatilag irányíthatatlanná vált autóba ekkor belerohant egy másik jármű. Ismerősöm hiába bizonygatta a kiérkező rendőröknek a vétlenségét, mindvégig úgy kezelték, mintha ő okozta volna a balesetet. Hogyan járjunk el, miként viselkedjünk ilyen helyzetben, hogy elkerüljük az alaptalan felelősségre vonást?”
– Elsősorban a közlekedési szabályok, a KRESZ tartalmazza azokat a rendelkezéseket, amelyekhez tartaniuk kell magukat közúti balesetkor az érintetteknek. Ugyanakkor érdemes figyelembe venni azokat az előírásokat is, amelyek a járműtulajdonosnak a biztosítóval kötött megállapodásában szerepelnek, hiszen ezektől függ a baleset során keletkezett kár megtérítése. A közlekedési szabályok előírják egyebek mellett, hogy közlekedési baleset esetén az érintett járművezetőnek nem szabad elhagynia a helyszínt, hanem leállítva járművét, bekapcsolva a vészvilágítást és kihelyezve a vészleállásra figyelmeztető jelzést be kell várnia a hatóságokat.
Miután meggyőződött róla, hogy a balesetben senki sem sérült meg, célszerű személyesen, a saját telefonjáról tájékoztatni a történtekről a közlekedésrendészetet (DAI) és az előírtaknak megfelelően a biztosítót is. Ne várjuk meg, amíg ezt a baleset egy másik érintettje teszi meg helyettünk.
A DAI munkatársainak kiérkezéséig nem szabad elmozdítani helyéről a közlekedési eszközöket s azokat a tárgyakat, amelyeknek köze van a balesethez. Ellenkező esetben ugyanis lehetetlenné válik a történtek körülményeinek pontos rekonstruálása. Tegyen meg mindent a baleset nyomainak megőrzése érdekében!
Ezenkívül, mindjárt a baleset után, írja fel a tanúk nevét, adatait és elérhetőségét. Kérje meg őket, hogy lehetőség szerint a DAI kiérkezéséig, a helyszínelés befejezéséig maradjanak a helyszínen. A tanúk lehetnek az ön járművének nagykorú és cselekvőképes utasai is. De jobb, ha lesznek köztük kívülállók is (akik nem az ön rokonai vagy ismerősei), mivel egy esetleges bírósági tárgyalás esetén az ő vallomásaik támaszthatják alá az ön állításait.
Ha nem bizonyos benne, hogy a rendőrök megfelelően rögzítik a nyomokat, megpróbálhatja maga rögzíteni azokat. Így például, ha van fényképezőgépe vagy videokamerája, érdemes megörökíteni a tárgyak elhelyezkedését az úton, ezen belül a törmelékekét, a nyomokét az aszfalton, a járművek helyzetét az úttesten és egymáshoz viszonyítva, az úttest állapotát. Érdemes úgy filmezni vagy fotózni, hogy a képbe belekerüljön az egész útszakasz, ahol a baleset történt, s a környező fix tájékozódási pontok is, amelyek később segíthetik a tájékozódást (épületek, villanyoszlopok stb.). Célszerű lehetőség szerint úgy készíteni a felvételeket, hogy azok sorrendben mutassák be a helyszín egymást követő részleteit, s összességében kiadják annak teljes képét.
Ha észreveszi, hogy a közlekedésrendészek előtt kiérkeztek a helyszínre a közútfenntartók, s megkezdték homokkal felszórni az utat, betömni a kátyút, örökítse meg ezt is, illetve hívja fel a tanúk figyelmét arra, hogy mi történik. Később ezt feltétlenül bele kell majd foglalni az adminisztratív jogsértési jegyzőkönyvbe.
A DAI munkatársai kezdeményezhetik a vérvizsgálatot annak megállapítására, hogy ön nem ittasan ült-e a volán mögé, ezért az orvosi vizsgálatig nem tanácsos orvosi rendelés nélkül alkoholt, kábítószert vagy ezeket tartalmazó gyógyszert fogyasztani.
Miután a közlekedésrendészet kiért a helyszínre, fontos odafigyelni arra, hogy szabályszerűen járjanak el, s a megfelelő módon rögzítsék a baleset nyomait.
A DAI munkatársainak ilyen esetekben három dokumentumot kell kiállítaniuk.
1) Az adminisztratív jogsértési jegyzőkönyvet, amelynek másolatát a rend őrei érintettként kötelesek kiadni önnek is.
2) Baleseti helyszínrajzot készítenek, melyen önnek feltétlenül ellenőriznie kell, hogy mindent helyesen ábrázoltak-e. A helyszínrajzot a baleset érintettjének alá kell írnia, azonban ha ön nem ért egyet azzal, ami a helyszínrajzon látható, észrevételeit kötelesek írásos formában rögzíteni és csatolni a helyszínrajzhoz. Amennyiben a baleset okozója véleménye szerint az út állapota volt, ragaszkodnia kell ahhoz, hogy a rendőrök vizsgálják meg az úttestet, s erről vegyenek fel jegyzőkönyvet. Ne feledje, hogy ezt a jegyzőkönyvet két tanúnak is alá kell írnia. Ha a rendőrök nem hajlandók erre a vizsgálatra, illetve nem vesznek fel arról jegyzőkönyvet, ezt is rögzíteni kell írásos magyarázatában, melyet csatolni kötelesek az adminisztratív jogsértési jegyzőkönyvhöz. A jegyzőkönyvben ne feledje el feltüntettetni, hogy ön írásos magyarázatot csatol ahhoz, s ha már megírja azt, érdemes pontosan összefoglalni a baleset körülményeit úgy, ahogyan azok ön szerint megtörténtek. A helyszínrajzról kérésére szintén másolatot kötelesek kiadni.
3) Igazolás a közúti balesetről. Ezt a járműtulajdonosoknak kell benyújtaniuk a biztosítónak. Az igazolást a DAI munkatársai adják ki.
Ha észreveszi, hogy a DAI munkatársai vagy kívülállók megpróbálják megváltoztatni a helyszínt, még mielőtt rögzítették volna a tényállást, célszerű ezt is lefotózni vagy felvenni videóra, s felhívni a tanúk figyelmét arra, hogy mi történik.
Érdemes tudni, hogy amennyiben nem adták ki az adminisztratív jogsértési jegyzőkönyv vagy a helyszínrajz másolatát, a DAI munkatársaira panaszt lehet tenni feletteseiknél vagy az ügyészségen, amit írásban kell megtenni.
Végül ne feledjék, hogy a DAI feladata rögzíteni a közlekedési szabályok megsértését, a baleset okozóját a bíróság állapítja meg.
hk