Rendkívüli havazás a Kárpát-medencében
A március 14-én, csütörtök hajnalban kezdődött havazás a rákövetkező napokban katasztrófahelyzetet eredményezett szerte a Kárpát-medencében. Sokan ezt az utóbbi évtizedek legkegyetlenebb márciusi időszakaként emlegették.
Magyarországon az intenzív havazás és a viharos erejű szél miatt kialakult hófúvás számos utat – közte autópályát is – járhatatlanná tett, autók és kamionok akadtak el, több vonalon megbénult a vasúti közlekedés, valamint számos településen megszakadt az áramszolgáltatás vezetékszakadások, oszlopdőlések miatt. Péntek este még mindig 70 ezren voltak áram nélkül, 13 megyében voltak járhatatlan utak, sokan több mint egy napig vesztegeltek az autójukban, és több tucat települést elzárt a hó. A március 15-i ünnepségek a rendkívüli időjárás miatt elmaradtak. A helyzetre jellemző, hogy a hadsereg tankjait kellett mozgósítani az utakon rekedtek, valamint az elzárt települések megközelítésére. A mentésbe a nyugati országrészeken osztrák hókotrók is bekapcsolódtak.
A helyzet szombat délutánra a következő képet mutatta: addigra országszerte 14 400 embert és 3700 gépjárművet szabadítottak ki a mentőegységek a hó fogságából – derült ki a katasztrófavédelem és a rendőrség közleményéből. A katasztrófavédelem a bejelentésig 754 műszaki mentést hajtott végre, 182 jármű kiszabadítása pedig a közlemény kiadása alatt még tartott. A közutakon – a havazással összefüggésben – ekkor már nem volt mentésre váró ember, ugyanakkor még 31 település volt elzárva a külvilágtól, míg az elzárt utak száma 57, az útszakaszoké pedig 41 volt – tették hozzá a hivatali szervek. A Magyar Honvédség műveleti csoportja ügyeletes vezetőjének tájékoztatása szerint a honvédség nyolc alakulatának állományából kijelölt csoportok március 14. este óta folyamatosan segítették a mentési munkálatokat.
A legsúlyosabb helyzet Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében alakult ki: itt hétfőn több településen ételosztásba kezdtek a katonák – közölte a Honvédelmi Minisztérium. Több településen ugyanis napok óta szünetelt az áramellátás, és emiatt sok család több napig nem jutott meleg ételhez. A Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnoksága, a MH 5. Bocskai István Lövészdandár bevonásával tíz településen kezdett ételosztásba. A katonák Buj, Vasmegyer, Újdombrád, Tiszarád, Sényő, Kék, Székely, Nyíribrony, Szabolcs és Tiszanagyfalu-Virányos mintegy ötezer lakosának napi kétszeri étkezését biztosították.
Ukrajna nyugati részén kedden még mindig küzdöttek az időjárási viszontagságok következményeivel. A csütörtök-péntek folyamán ide érkezett ciklonok öt megyét ejtettek a hó fogságába. Több száz autó, autóbusz, mentőautó került a hó fogságába, melyeket katasztrófavédők szabadítottak ki. Ketten életüket vesztették, mintegy 130-an pedig sérülést szenvedtek.
Március 19-én a reggeli órákban 1225 lakott településen állt helyre a közlekedés a Rivnei és az Ivano-Frankovszki területeken – írja a Tsn.ua internetes hírportál. Mindemellett három területen tovább folytatódnak a hóeltakarítási munkálatok, mivel a Lembergi területen 18, a Volinyi területen 42, a Ternopili területen pedig 66 lakott településen ekkor még mindig nem állt helyre a közlekedés.
Kárpátalján március 15-én reggel hat órától több település maradt áramszolgáltatás nélkül. Áramszolgáltatás nélkül maradt az Ungvári járásban öt falu, a Beregszásziban három, a Munkácsiban három, a Husztiban egy, és a Rahóiban is egy.
Magyarországgal és a hágókon túli nyugat-ukrajnai megyékkel összehasonlítva Kárpátalja kisebb következményekkel „megúszta” az elmúlt napokat, azonban az utakon kialakult helyzet megmutatta a hivatali szervek felkészületlenségét a helyzet kezelését illetően. Megyénkben a havazás legjobban a hegyvidéki területeket sújtotta, ahol lánctalpas egységeket is be kellett vonni a mentésbe. Elmondható, hogy a Beregvidéken a havazás és a rákövetkező erős fagyás főként a gazdák számára jelent(ett) óriási problémát, hiszen a gyümölcsfák igencsak megsínylették a szélsőséges időjárást. Az időjárás következménye még a hirtelen olvadás, melynek következtében víz alatt állnak a földek és számos helyeken az utak nagy része, az amúgy is rossz közlekedési viszonyok között pedig a gépkocsivezetőket ez még jobban hátráltatja.
(fzs/origo.hu/hirek.sk/mti/refradio.eu/karpatinfo)