A II. típusú cukorbetegség szövődményei
Édesapám több éve cukorbetegségben szenved. Milyen szövődményekre lehet számítani az esetében, és miként lehet elkerülni a kialakulásukat? – telefonált be szerkesztőségünkbe egy rahói olvasónk. Kérdéseire dr. Kovács Mihály, a Viski Nagyközségi Orvosi Rendelő belgyógyásza válaszol.
– A kérdező édesapja II. típusú diabéteszben szenved, mely idősebb életkorban alakul ki (míg az I. típusú cukorbetegség fiatal korban jelenik meg), és hosszú távú szövődményekre lehet számítani, melyek fokozatosan alakulnak ki. Minél hosszabb ideje áll fenn a II. típusú (nem inzulinfüggő) cukorbetegség, és minél kevésbé van egyensúlyban tartva a vércukorszint, annál nagyobb a szövődmények kockázata, melyek elhanyagolt esetekben idővel megakadályozzák a normális életvitelt, sőt az életet is veszélyeztetik.
– Milyen szövődményekről lehet szó?
– A diabétesz nagyon megnöveli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát: a koszorúér-betegségét, a szívinfarktusét, az agyi stroke-ét, az artériák szűkületéét és a magas vérnyomásét. Egy vizsgálat szerint az agyvérzés vagy az agyértrombózis kockázata megduplázódik a II. típusú cukorbetegség első öt évében. A diabéteszesek mintegy háromnegyede valamilyen szív- és érrendszeri betegséggel kapcsolatos ok miatt veszti el az életét.
Az érpályán keringő túl sok cukor az ideget tápláló kis erek falát, s így az idegrendszert is károsítja. Az idegkárosodás első tünetei leggyakrabban az alsó végtagban jelennek meg. A szimptómák közé tartozik a külső ingerek tompább érzékelése, bizsergés, hangyamászásszerű érzés vagy egyenesen égő jellegű fájdalom, mely először a lábujjak hegyén jelentkezik, majd hónapok, évek alatt folyamatosan terjed felfelé. Ha a szövődményt nem kezelik, előfordulhat, hogy az érintett láb teljesen érzéketlenné válik. De más idegek is károsodhatnak. Az emésztést szabályozó idegek károsodásakor émelygés, hányás, hasmenés és székrekedés lép fel. Az idegi szövődmény elégtelen kezelése esetén férfiaknál gyakran merevedési zavar alakul ki.
Vesekárosodással is számolhatunk. A vesék több millió piciny eret tartalmaznak, melyeken keresztül a vérben felhalmozódott salakanyagok kiürülnek a vizeletbe. Az elhanyagolt cukorbetegség károsítja ezt a finom szűrőrendszert. Korai tünetként vérfehérje és veseegységtípus jelenik meg a vizeletben. Súlyos károsodás esetén veseelégtelenség léphet fel, melynek végső stádiumában a beteg művese-kezelésre szorul. Megoldást jelenthet egészséges idegen vese beültetése.
A cukorbetegség szövődményeként a szem retinahártyájának az erei is károsodhatnak, ami akár vaksághoz is vezethet. Számos más látásprobléma is jelentkezhet, többek között megnövekszik a szürkehályog kialakulásának a kockázata.
Nem hagyhatjuk figyelmen kívül a lábkárosodást. Az alsó végtagokban futó idegek és erek károsodása fokozza az itt megjelenő szövődmények kockázatát. Kezeletlen esetekben a lábon keletkező sérülések, hólyagok könnyen felülfertőződhetnek. Súlyosabb lábkárosodás esetén sor kerülhet a lábujjak, a lábfej, vagy akár az egész láb amputálására.
A diabétesz a különböző bőrbetegségekkel – bakteriális, illetve gombás fertőzésekkel, különböző viszketésekkel – szemben is érzékenyebbé teszi az embert. További probléma lehet a fogíny fertőződése, különösen nem megfelelő szájhigiénia esetén. S mivel a cukorbetegség szövődményeként a csont sűrűsége a normális szint alá csökkenhet, csontritkulás is kialakulhat.
– Miként lehet elkerülni a szövődmények kifejlődését?
– Pontosan be kell tartani az endokrinológus és a családorvos által előírt kezelést.
Lajos Mihály