Nemzeti összetartozás bizottság: közel egymilliárddal több forrás a külhoni magyarság támogatására
Az előző évihez képest közel egymilliárddal több, 13,4 milliárd forint áll rendelkezésre a Bethlen Gábor Alapnál a külhoni magyarság támogatására – mondta Lélfai Koppány, az alapkezelő vezetője az Országgyűlés nemzeti összetartozás bizottsága előtt kedden Budapesten.
A vezérigazgató kifejtette: oktatási-nevelési célú juttatásokra 10,76 milliárd forintot, a Sapientia Magyar Tudományegyetem támogatására 1,38 milliárdot, míg a II.Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola támogatására 500 millió forintot különítettek el.
Az idei évre vonatkozó egyes tételeket részletezve elmondta még, hogy a Határtalanul programra 435 millió forint jut. Tavaly 743 pályázat futott be, és 409 intézmény kapott támogatást. A programban több mint 17 200 anyaországi, 2500 külhoni diák és mintegy 2000 tanár vett részt. A célterületek közül első helyen Erdély áll, amelyet a Felvidék, Kárpátalja és Délvidék követ.
A Magyarság Háza programtámogatása 216 millió forint, a nemzeti jelentőségű intézmények támogatása 3,8 milliárd forint. A magyar kultúráért és oktatásért központi pályázati kerete 600 millió forint, ebből 200 millió forint a kisköltségvetésű programokra fordítható összeg. A régiónként meghatározott keretösszeg Erdély esetében 84 millió forint, míg Felvidékre 46 millió forint, a Vajdaságra 40 millió forint, Kárpátaljára 30 millió forint jut.
A vezérigazgató elmondta, hogy tavaly összesen 3276 pályázat érkezett be és ebből 1478 kapott támogatást. Idén az eddigi adatok szerint 4076 pályázat futott be, ami 25 százalékos növekedés. Kiemelte: feldolgozásuk az alapkezelőre megnövekedett terheket ró, de szeretnék azt az egy hónapos előnyt – ami a pályázatok korábbi megjelenéséből adódik – tartani.
A pályázatok feldolgozása április végére várható, a kollégiumi és bizottsági döntések legkésőbb májusban megtörténnek.
Lélfai Koppány a kereszténydemokrata Gaal Gergely kérdésére válaszolva elmondta: szükség lehet a Szülőföldön magyarul program komplex áttekintésére, és koncepcionális változtatásokra. A program keretében a pályázók 2001 óta változatlan összegű normatív támogatást kapnak, amelynek összege a nevelési-oktatási támogatás esetében 20 ezer forint, a tankönyv- és taneszköz-támogatásnál 2400 forint, míg a hallgatói támogatásoknál 2800 forint. A programban tavaly mintegy 250 ezer volt a támogatottak száma több mint 5,5 milliárd forint értékben.
Potápi Árpád (Fidesz) bizottsági elnök azt jelezte észak-amerikai, illetve dél-amerikai tapasztalatai alapján, hogy a pályázati rendszer nagyon bonyolult, és e téren radikálisan nem léptek előre.
Répás Zsuzsanna, nemzetpolitikai helyettes államtitkár a 2011 októberében elindított Nemzeti Regiszter eddigi eredményeiről számolt be a bizottság előtt. A helyettes államtitkár elmondta, hogy 65131-en regisztráltak, és több mint százezren nézték az oldalt, amelynek célja, hogy a diaszpóra magyarságával is tudják tartani a kapcsolatot.
(MTI/Kárpátalja)