Vérnyomáscsökkentő készítmények kedvezményes vényre
Több olvasónk kereste fel szerkesztőségünket: magas vérnyomásúak lévén, kaphatóak-e helyben olyan vérnyomáscsökkentő szerek, melyeket kedvezményes vényre lehet felíratni? A kérdésre Jakab Lajos badalói családorvos válaszol.
„Elmondható, a magas vérnyomás korunkban egyfajta népbetegségnek számít – tájékoztat a családorvos. – Ennek kapcsán megemlítendő, hogy egy miniszteri rendelet nyomán a múlt év végétől már Ukrajnában is lehetőség van hét olyan vérnyomáscsökkentő szernek a felírására, amelyeket kedvezményesen lehet kiváltani. Erről a projektről minden olyan szakember – családorvos, belgyógyász, kardiológus – részletesebb tájékoztatást tud adni a betegeknek, akik ezeket a gyógyszereket, illetve ezek analógjait felírhatják a magas vérnyomásban szenvedőknek. A szakember természetesen nem a „hasára ütve” írja ki a gyógyszert: a kötelező orvosi vizsgálatokat követően kerül csak kiválasztásra a megfelelő hatékonyságú vérnyomáscsökkentő szer.”
A kiváltás kapcsán Jakab Lajos elmondta: idén tavasszal a kedvezményes gyógyszervásárlás lehetősége még nem mindenki számára volt adott, elsősorban azért, mert Kárpátalján kevés olyan gyógyszertár volt, amelyben beválthatták a kedvezményes recepteket. Az itteni állapotok egyébként az országos helyzetet is tükrözték. A megyénkben működő 511 gyógyszertárból tavasszal még csupán 56-ban lehetett kiváltani a kedvezményesen felírt orvosságokat: a beregszászi járásban csupán egy – a járási kórház felvételi osztálya mellett található – patika rendelkezett ilyen engedéllyel. Elszomorító helyzet volt ez a megyénkben élő 337 ezer magas vérnyomásban szenvedő beteg – akik közül közel kétszázezer falun él – számára. A Beregszászi járásban közel 19 ezer, magas vérnyomású embert érintett a megoldatlan helyzet.
Júniustól azonban pozitív változás kezdődött ezen a téren, s jelenleg már minden patikában beválthatóak a kedvezményes receptek.
F.Zs.
Vérnyomáscsökkentő készítmények (és legfőbb analógjaik) listája, amelyeket kedvezményes vényre lehet felíratni:
Enalapril (Berlipril, Enap, Enam), Lisinopril (Diroton, Lipril, Lisopril, Lisoril, Scopril), Bisoprolol Biprolol, Bisocard), Metaprolol (Azoprol retard, Egiloc, Korvitol, Metocor), Nebivolol (Nebilet, Nebival, Nebicard, Nebilong), Amlodipin (Emlodin, Semlopin, Amlodex, Azomex, Amlocard), Nifedipin (Corinfar, Fenigidin, Cordipin).