Szigorúbb szabályozás, jelentősebb büntetési tételek

2014. január 23., 05:43 , 680. szám

Íme néhány a hatalompárt által múlt csütörtökön elfogadott törvénymódosítások következtében életbe lépett rendelkezések közül.

Ezentúl SIM-kártya vásárlásakor a polgárok kötelesek felmutatni a személyigazolványukat.

A hatóságok kötelezhetik az internetszolgáltatókat, hogy korlátozzák előfizetőik hozzáférését azon világhálós honlapokhoz, amelyek a törvényekbe ütköző információkat terjesztenek, illetve amelyeken keresztül állami bejegyzéssel nem rendelkező hírügynökségek folytatják a tevékenységüket.

A több mint öt járműből álló menetoszlopok, melyek a Belügyminisztériummal való előzetes egyeztetés nélkül közlekednek, az adózatlan minimálbér 40–50-szeresének megfelelő bírsággal, vagy a járművezetői engedély 1-2 évre történő bevonásával, a közlekedési eszköz elkobzásával büntethetők.

A személyazonosítást megnehezítő álarcban, sisakban, sálban vagy sapkában való részvételért a gyűléseken, tüntetéseken, utcai felvonulásokon az adózatlan minimálbér 150–200-szorosának megfelelő bírság, vagy legfeljebb 15 nap adminisztratív elzárás szabható ki.

Mostantól 5-től 10 évig terjedő börtönnel büntethető a korábbi 8 év helyett az államhatalmi szervek és polgári egyesülések tevékenységét szolgáló épületek vagy építmények zárolása, ha az hatósági személlyel való szembeszegüléssel, és fegyver vagy egyéb tárgyak felhasználásával társul.

A bíróra, annak közeli rokonaira vagy családtagjaira vonatkozó bizalmas információk törvénytelen gyűjtéséért, megőrzéséért vagy terjesztéséért, valamint a bíró megsértéséért, a vele szembeni nyomásgyakorlásért 300–500 adózatlan minimálbérnek megfelelő bírság, vagy két év börtön jár.

A demonstráció „rendjének” megsértéséért mostantól bírság mellett 10 napig terjedő adminisztratív elzárás is kiszabható.

A parlamenti képviselő mentelmi jogát egyenesen a Rada plenáris ülésén is felfüggeszthetik, s engedélyezhetik az őrizetbe vételét.

Az állampolgárokat távollétükben is eljárás alá vonhatják, s akár több évi börtönbüntetésre is ítélhetik.

A törvény „külföldi ügynököknek” nyilvánítja a határon túlról támogatást elfogadó társadalmi szervezeteket – így a nemzetiségi kisebbségek szervezeteit is –, melyeket jövedelemadó megfizetésére, s havi elszámolásra kötelez.

Bűncselekménynek minősül ezentúl a rágalmazás, melyért az adózatlan minimálbér legfeljebb 50-szeresének megfelelő bírság, esetleg maximum 200 órányi közmunka, vagy legfeljebb egy év javítómunka szabható ki. A „tömegtájékoztatási eszközökön vagy az interneten keresztül nyilvánosságra hozott alkotásokban, valamint a korábban rágalmazásért már elítélt személy által elkövetett rágalmazás” esetén büntetésként az adózatlan minimálbér 50–300-szorosának megfelelő bírság, vagy 150–240 óra közmunka, esetleg egy év javítómunka szabható ki. Amennyiben a rágalmazás súlyos, vagy különösen súlyos bűncselekményben, például korrupcióban való vétkesség vádjával társul, a büntetési tétel két évig terjedő javítómunka vagy szabadságkorlátozás lehet.

(unian.ua/pravda.com.ua/Kárpátalja)